tablighat1


آشنایی با نسل دوم روتر های ISR


اگر قصد خرید روتر دارید بهتر است دست نگه دارید. چون سری جدید سیسکو نه تنها فقط یک روتر بلکه یک دستگاه با قابلیت سرور ویندوز، روتر، سوییچ شبکه، تلفن IP، کنترل سیستم دوربین مداربسته و شبکه بیسیم است. مشخصات سری جدید ISR امروز اعلام شد و از دو هفته دیگر قابل خریداری است. در کنفراس Web-ex عظیمی که امروز سیسکو بصورت Online برگزار کرد (با بیش از ۹۰۰ شرکت کننده بکمک WebEx) سری جدید روترهای ISR که ۱۸۰۰ و ۲۸۰۰ و ۳۸۰۰ را از رده خارج میکنند معرفی شد.

ISR یا Integrated Services Router به سری ۱۸۰۰ و ۲۸۰۰ و ۳۸۰۰ گفته میشد که جای ۲۶۰۰ و ۱۷۰۰ و ۳۷۰۰ را گرفته بودند. سری قبل از آن ۱۶۰۰ و ۲۵۰۰ و ۳۶۰۰ بودند. سری جدید بنام ISR G2 یا نسل دوم ISR توانمندی و Performance ی ۵ برابرسری قبلی – کنونی آن دارد و با قیمتی مشابه همراه با IOS 15 ارائه میشود.

یکی از ویژگی های کوچک اما قشنگ این سری کنسول آن است که بصورت USB است ونیازی به رابط کنسول به سریال دیگر نخواهید داشت. درایور آن فعلا فقط برای Windows قابل Download است.

درتصویر زیر مقایسه انواع مختلف ISR G2 و Performance آن دیده میشود این سری از ۱۹۴۱ و ۱۹۴۱W تا ۲۹۰۱، ۲۹۱۱، ۲۹۲۱، ۲۹۵۱ و بالاخره ۳۹۲۵ و ۳۹۴۵ را شامل میشود.

در تصویر زیر سازگاری پورت ها و ماژول های قبلی با سری جدید نشان داده شده است:

برای قابلیت IP Telephony که همان تلفن مرکزی (سانترال) روی روتر اما بصورت IP است. Call Manager نسخه Express روی روتر ۳۹۴۵ نصب شده و تا ۳۰۰ تلفن را مدیریت میکند:

در تصویر زیر ماژول سرور با قابلیت نصب Windows Server و Active Directory درون روتر را نشان میدهد مشخصات آن ۴ گیگ رم و یک ترابایت هارد دیسک است.

نسل جدید ISR تمام کارهایی که در تصویر زیر نشان داده شده است را انجام میدهد. اتصال کامپیوتر ها به روتر بصورت  بیسیم، مدیریت سیگنال در صورتیکه چند Access-point داشته باشید؛ ایجاد امنیت فیزیکی و سیستم دوربین مداربسته؛ سیستم تلفنب با قابلیت ضبط صدا، Voice Mail، IVR قابلیت کمپرس کردن ترافیک شبکه و Cache درون WAN و قابلیت نصب سرویس های DNS ، File Server و Active Directory و VMWare و …

قابلیت ۱۶ تا ۴۸ پورت سوییچ روی روتر با سرعت گیگابیت در ثانیه بصورت ePOE (نسخه جدید POE با توان برق بیشتر برای روشن کردن تلفن ها و AP ها و دوربین های مداربسته) که توانایی سوییچ ۳۵۶۰-E را دارد.

این سری قابلیت سیسکو EnergyWise دارد یعنی در مواقع خارج از ساعات اداری Wireless ها را خاموش میکند،  برقIPPhone ها را کشیده و ماژول های اضافه را از کار می اندازد تا مصرف انرژی به کمترین حد خود برسد. (قابل تنظیم است.)

در آخر ماژول AXP این امکان را به برنامه نویسان میدهد تا برنامه خود را درون روتر بصورت یک ماژول نصب و اجرا کنند.

به نقل از شفق زندی


برچسب ها:,
ارسال شده در آموزش شبكه, اخبار فناوري اطلاعات | بدون نظر »

نظر بدهید

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.