tablighat1


آموزش نرم افزار PartitionMagic (قسمت دوم)


%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d9%86%d8%b1%d9%85-%d8%a7%d9%81%d8%b2%d8%a7%d8%b1-partitionmagic-%d9%82%d8%b3%d9%85%d8%aa-%d8%af%d9%88%d9%85

قبل از استفاده از برنامه لازم است نکاتی زیر را مد نظر قرار دهید :
۱ قبل اجرای برنامه کلیه برنامه فعال خود را ببندید و ذخیره سازی های خود را انجام دهید .
۲ از اطلاعات مهم خود ذخیره و پشتیبان بگیرید زیرا امکان از دست دادن اطلاعات وجود دارد .
۳ از عدم وجود برنامه های scheduled tasks یا برنامه های tsr نظیر screen saver یا همان برنامه هایی که در زمان مشخص اجرا می شوند مطمئن شده و یا آنها را غیر فعال نمایید .
۴ حتمادیسکت بوت بسازید .
۵ در صورتی که وسط برنامه برق قطع شود و یا کامپیوتر به هردلیلی خاموش یا reset شود ممکن است هارد دیسک شما لطمات جبران ناپذیری ببیند و جدول پارتیشن آن به طور کلی پاک شود .
۶ در هنگام استفاده بی نهایت دقت کنید قبل از اجرای تغییرات ( apply ) کاملا از اقدامات انجام شده مطمئن شوید .

پس از ورود به برنامه پنجره اصلی آن هویدا می شود : این پنجره به دو صورت ظاهر می شود ؛ یکی پنجره ای که برای برنامه اصلی که تحت ویندوز اجرا شده است ظاهر می شودو دیگری پنجره ای که بواسطه استارت کامپیوتر با دیسکت بوت partition magic ظاهر می شود .
در واقع وقتی که با دیسکت بوت ، کامپیوتر خود را لود می کنید پنجره شماره دو ظاهر می شود این پنجره امکانات کمتری نسبت به پنجره اصلی برنامه دارد اما می توان اکثر کارهای اساسی را با آن انجام داد . چون محتویات این پنجره در پنجره اصلی برنامه نصب شده تحت ویندوز وجود دارد ، ما همان پنجره اصلی را برای شما توضیح می دهیم . مطمئنا پس از یادگیری آن ، این دانسته ها را نیز می توانید در باره پنجره ای که در هنگام بوت با فلاپی ظاهر می شود و همچنین گزینه هایی که در هنگام کلیک راست بر روی پارتیشن ها و یا نام دیسک (ها) هویدا می شود نیز به کار ببرید .
پنجره اصلی برنامه شامل تمام تولبار و شورتکاتها و تسک ها یا وظایف و نقشه دیسکها و لیستی از پارتیشنهای موجود در دیسک انتخاب شده می باشد . اگر کامپیوتر شما دارای دو هارددیسک باشد در هر زمان می توانید با انتخاب یکی مدیریت مربوط به آن هارد دیسک را انجام دهید .
در بالای صفحه منوبارها و تولبارها قرار دارند .
در بخش دیسک مپ ( disk map ) شما می توانید میزان فضای اشغال شده توسط هر پارتیشن را به طور تقریبی ببینید که هر یک از آنها در صورت اختلاف بین سیستم فایلی آنها به رنگی متفاوت با دیگری دیده می شود . اگر هارددیسک کامپیوتر شما علاوه بر پارتیشن اولیه دارای پارتیشن گسترده ( Extended ) نیز باشد درایوهای منطقی ( logical ) نیز در داخل آن مشخص خواهد شد . ( در یک پارتیشن بندی عادی هارد دیسک دارای یک پارتیشن اولیه که همان درایو C است و معمولا این درایو به صورت اکتیو نیز می باشد و یک پارتیشن گسترده ( Extended ) می باشد که شامل پارتیشن های منطقی بوده و به نامهای d و e و … شناخته می شوند . )
در بخش لیست پارتیشنها ، تعداد پارتیشنهای موجود دیسک انتخاب شده را با توضیحات کامل تر می بینید . علامت ستاره در بعضی از پارتیشنها دال بر این است که آن پارتیشن ، دارای یکی از شرایط زیر است :
۱ یا پارتیشن گسترده است . ( Extended )
2 یا پارتیشن مخفی است . ( hidden ) {پارتیشن های مخفی پارتیشنهایی هستند که نام درایو ( drive letter ) ندارند و کاربران نمی توانند به آن دسترسی داشته باشند . البته در ویندوز ایکس پی و ۲۰۰۰ حرفه ای این پارتیشنها می توانند نام درایو بگیرند . تمام پارتیشنها بجز پارتیشن اکتیو می توانند مخفی شوند }
۳ یا پارتیشنی است که سیستم فایل آن توسط سیستم عامل فعال پشتیبانی نمی شود . به عنوان مثال اگر برنامه تحت ویندوز ۹۸ اجرا شده باشد پارتیشن هایی که سیستم فایل آنها ntfs یا ext2 , 3 می باشند ستاره دار خواهند بود .
۴ یا اینکه بخشی از هارد دیسک است که هنوز پارتیشن بندی نشده است .
در بخش partition operation شما می توانید اعمال مربوط به پارتیشن منتخب را انجام دهید .
بخش پایین پنجره اصلی Legend ها را می بینید که راهنمای خوبی برای رنگ نوع سیستم فایل پارتیشنها می باشد .
تمام این بخشها و گزینه ها بجز منوی اصلی برنامه را می توانید از طریق منوی view از پنجره اصلی برداشته و یا اضافه نمایید .
در منتهی الیه پنجره اصلی بخش Status Bar را می بینید که با عبور ماوس از روی هر گزینه ای توضیحی درباره آن گزینه در این قسمت ظاهر می شود


برچسب ها:,
ارسال شده در ترفند و آموزش سخت افزار, ترفند و آموزش ويندوز | ۲ نظر »


۲ پاسخ به “آموزش نرم افزار PartitionMagic (قسمت دوم)”

 1. توسط ATI در بهمن ۵, ۱۳۸۸ | پاسخ

  سلام
  دستت درد نکنه آموزش کاملی بود که به زبان ساده هم توضیح داده بودی
  ولی پارتیشن مجیک دیگه داره از رده خارج میشه الان برنامه های بهتری مثل Acronis اومده کار با اون هم راحته ولی فکر کنم اگه شما یه آموزش به همین شکل و یا تصویری بتونی براش بسازی خوب باشه
  چون نرم افزار های جدید و روش کار با اونها باید از طریق سایت های IT معرفی بشن
  موفق باشی

  پاسخ سريع

  مدیر سایت

  سلام
  ممنون از نکته سنجی شما، ما هم با شما موافقیم ولی چون هنوز اکثریت مردم از نرم افزار پارتیشن مجیک استفاده می کنند، ترجیح دادیم اول به آموزش این نرم افزار بپردازیم.

  پاسخ سريع

نظر بدهید

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.