tablighat1


نصب خودکار ویندوز ایکس پی


همیشه در هنگام نصب ویندوز اکس‌پی سوالاتی از جمله نام کامپیوتر، نوع رزولوشن، کلمه عبور، شماره سریال ویندوز و … از شما پرسیده می‌شود که شما باید به آنها پاسخ دهید تا مراحل نصب ویندوز به‌صورت کامل اجرا شود.
این مساله باعث می‌شود که شما دقایقی طولانی را کنار سیستم باشید تا نصب ویندوز به‌مراحل نهایی نزدیک شود، در ضمن اگر لازم باشد روزانه تعداد زیادی ویندوز نصب کنید این مورد بیش از بیش نمایان می‌شود. نگران نباشید، با استفاده از ابزاری که در سی‌دی ویندوز اکس‌پی در فولدر ‌Support‌ به‌صورت یک فایل ‌Cab‌ قرار داده شده است. به‌راحتی می‌توانید نصب ویندوز را به‌صورت خودکار انجام دهید.

۱– در سی‌دی ویندوز، به مسیر ‌ support/tools‌ مراجعه کنید.
۲– فایل ‌deploy.cap‌ را بر روی یکی از درایوهای هارددیسک کپی کنید، سپس از طریق یکی از برنامه‌های زیپ مانند ‌WinZip‌، ‌Zip magic ‌و ‌WinRar‌ آن‌را باز کرده و فایل ‌Setupmgr.exe‌ را از درون فایل ‌Cab‌ به درون یکی از درایوهای هارد دیسک کپی کنید.
۳– روی فایل ‌Setupmgr.exe‌ کلیک کنید. پنجره‌ای باز می‌شود، کلید ‌Next‌ را بزنید سپس گزینه ‌ Create a New Answer File‌ را انتخاب کرده و کلید ‌ Next‌ را بزنید.
۴– مطمئن شوید که گزینه زیر علامت زده باشید. مجددا کلید ‌Next‌ را بزنید:
‌Installation Windows Unattended‌
۵– در این صفحه نوع ویندوز خود را انتخاب کنید. اینجا ویندوز اکس‌پی پروفشنال مد نظر ما است، بعد از انتخاب کلید ‌Next‌ را بزنید.
۶– گزینه ‌Fully automated‌ را علامت زده و کلید ‌Next‌ را بزنید.
۷– در این صفحه‌Folder Distribution‌ نمایش داده می‌شود. می‌توانید در این صفحه تعیین کنید که ویزارد یک پوشه توزیعی روی کامپیوترتان ساخته شود یا پوشه توزیعی را بر روی درایو شبکه‌ای که شامل سورس فایل‌های ویندوز است، ایجاد کند.
نکته:‌ ‌با وجود پوشه توزیعی نه‌تنها می‌توانید بدون استفاده از سی‌دی به نصب ویندوز بپردازید، بلکه می‌توانید فایل‌های اضافی را هم به ویندوز خود اضافه کنید. اگر قصد انجام نصب خودکار را به دفعات زیاد دارید و درایور یا پوشه مناسب را در اختیار دارید، می‌توانید از این گزینه استفاده کنید. به‌عبارت دیگر می‌توانید یک ویندوز اکس‌پی ویرایش خودتان درست کنید و همه‌جا از آن استفاده کنید، فوتوشاپ، آفیس و … را از پیش روی ویندوزتان نصب کنید و هر دفعه نیازی به نصب مجدد همه این‌ها نخواهید داشت. ‌ ‌
گزینه زیر را انتخاب کرده و روی دکمه‌Next‌ کلیک کنید:
No, this answer file will be used to‌
‌ install from a CD
مرحله بعدی را هم تایید کنید تا وارد اصل کار شویم.
۸– حال شما صفحه‌ای را مشاهده می‌کنید که گزینه‌های نصب ویندوز را لیست کرده است. گزینه‌های موجود را مطابق با دلخواه تکمیل کنید.
۹– پس از پایان کار گزینه ‌Finish‌ را انتخاب کنید. در این قسمت مسیری برای ذخیره تنظیماتی که انجام داده‌اید در قالب یک فایل پرسیده می‌شود. شما باید نام فایل را که به‌صورت ‌UNATTEND.TXT‌ انتخاب شده به ‌WINNT.SIF‌ تغییر دهید و یک نسخه بر روی یک فلاپی ذخیره کنید.
۱۰– از منوی ‌FILE‌ گزینه ‌EXIT‌ را برگزینید.
۱۱– اکنون شما فایل اصلی را ساخته‌‌اید. فایل برای انجام عملیات نصب آماده است، اما ممکن است پیش از آغاز عملیات مایل باشید نگاهی به‌محتویات فایل بیندازید. (ممکن است بخواهید پارامترهای اضافه‌تری را نیز به فایل بیفزایید. در صورت امکان با بخش ‌HELP‌ برنامه ‌SETUP MANAGER‌ مشورت‌های لازم را انجام دهید.) ‌ ‌
برای این کار فایل ساخته شده را در برنامه نوت‌پد باز کنید. شما می‌توانید خطوط دیگری را نیز برحسب نیاز برای فعالیت‌های دیگر مثل تعیین پارتیشن نصب دیسک سخت یا تبدیل سیستم فایل به ‌NTFS‌ معین کنید. جزئیات مربوط به چگونگی انجام این کارها را می‌توانید در داخل فایل‌های کمکی موجود در داخل ‌Deploy.CAB‌ بیابید. اگر در داخل فایل هرگونه تغییری را اعمال کردید، فایل را ذخیره کرده و آنرا ببندید.
۱۲– فایل را روی فلاپی دیسک کپی کنید. سپس کامپیوتر را از طریق سی‌دی راه اندازی کرده و فلاپی را در داخل درایو فلاپی قرار دهید. ویندوز به‌صورت خودکار تنظیمات معین شده را مورد استفاده قرار می‌دهد.

منبع روزنامه جام جم


برچسب ها:,
ارسال شده در ترفند و آموزش ويندوز | بدون نظر »

نظر بدهید

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.