tablighat1


بی سیم یا با سیم؟


%d8%a8%db%8c-%d8%b3%db%8c%d9%85-%db%8c%d8%a7-%d8%a8%d8%a7-%d8%b3%db%8c%d9%85%d8%9f

شبکه های کامپیوتری در مقیاس خانگی و یا مشاغل کوچک را می توان به کمک فناوری بی سیم و یا به صورت کابلی ایجاد کرد.

 شبکه های کابلی ethernet راه سنتی و مطمئن شبکه کردن در خانه و شرکت های کوچک است. اما فناوری وای فای، هر چند که اطمینان کمتری به آن می رود، اما به سرعت جای خودش را باز می کند.

 هم شبکه های کابلی و هم شبکه های بی سیم، از یک سری مزیت ها و معایب برخوردارند که انتخاب را مشکل می کند. از این رو اگر قصد دارید شبکه ای راه اندازی کنید، این راهنما را بخوانید تا تصمیم راحت تری بگیرید. اساسا شبکه ها باید پنج ویژگی اصلی داشته باشند و در این پنج ناحیه مورد بررسی قرار خواهند گرفت: سادگی نصب، هزینه تمام شده، قابلیت اطمینان، بازدهی، امنیت.


درباره شبکه های کابلی شبکه های کابلی مبتنی بر کابل های ethernet از کارت شبکه استفاده می کنند. دو کامپیوتر در این شبکه ها می توانند مستقیما از طریق کابل crossover که به آن کابل کراس هم گفته می شود، به یکدیگر وصل شوند. اما اگر تعداد کامپیوترها بیشتر باشد، معمولا به یک دستگاه واسط به نام هاب، سوئیچ و یا روتر نیاز است تا همه کامپیوترها به آن دستگاه وصل شوند و اتصال از طریق این دستگاه انجام شود.

 برای اشتراک اینترنت در این شبکه ها، کامپیوتری که میزبان مودم است، بایستی internet connection sharing یا نرم افزار مشابه را اجرا کند تا اتصال اینترنت را میان تمام کامپیوترهای موجود در شبکه محلی (lan) به اشتراک بگذارد. البته روترهای پرسرعت (که نوع پیشرفته تری از مودم های adsl و انواع آنها هستند) می توانند اتصال اینترنت را به روش ساده تری به اشتراک بگذارند، ضمن آنکه نرم افزار محافظ firewall را در خود دارند.
نصب کابل های اترنت یا باید از یک سیستم به همه سیستم ها برود، یا این که از طریق دستگاه مرکزی (سوئیچ/هاب) به همدیگر متصل شوند. این کار زمان بر است، ضمن آنکه نصب و عبور کابل ها از زیرزمین یا کنار دیوارها، خصوصا اگر کامپیوترها در اتاق های مختلفی باشد به امر مشکلی بدل می شود. برخی از خانه های نوساز که با فناوری اطلاعات مجهزشده اند، کابل های cat5 را همانند سیم تلفن در پریزهای خاصی قرار داده اند. شیوه هم بندی (توپولوژی) شبکه محلی بستگی به این دارد که اتصالات اینترنت چندتا باشند، مودم اینترنال استفاده شده است یا اکسترنال و مسایلی از این دست. هر چند که سیم کشی شبکه محلی، به اندازه وصل کردن سیم های یک سینمای خانگی سردرگم کننده نیست. بعد از نصب سخت افزاری، نوبت به پیکربندی می رسد.

 پیکربندی نرم افزاری شبکه های با سیم و بی سیم خیلی فرق نمی کند، چون هر دو از پروتکل اینترنت (ip) استفاده می کنند. لپ تاپ ها و دیگر ابزارهای قابل حمل از جمله تلفن های همراه، همواره با شبکه های بی سیم احساس بهتری دارند، چرا که قابلیت حمل خود را به رخ می کشند.
هزینه کابل های اترنت، هاب و سوئیچ واقعا ارزان هستند، می شود یک شبکه ۸ سیستمه مقیم در یک اتاق را با قیمتی کمتر از ۴۰ هزار تومان سرپا کرد. برای اتصال اینترنت دیال آپ و اشتراک آن، خود ویندوز راهکار مناسبی دارد و هزینه ای لازم نیست، اگر اینترنت پرسرعت adsl هم داشته باشند، به سختی به ۸۰ هزار تومان می رسد و اشتراک اینترنت آن هم ساده است. بنابراین ارزانی در شبکه های با سیم به شدت با شبکه های بی سیم متفاوت است.
قابلیت اتکا این کابل ها، هاب ها و سوئیچ ها کاملا قابل اتکا هستند و چندین دهه است که فناوری اترنت و دستگاه های مرتبط به آن در حال پیشرفت و گسترش است و معمولا تنها عاملی که باعث می شود یک گره از شبکه خارج شود و قابلیت اتکای آن را پایین بیاورد، قطعی کابل است. تنها راه حل آن هم این است که بعد از ایجاد هر اتصال و همچنین جابه جایی یک گره در شبکه، حتما اتصالات مجددا بررسی شوند. مسیریاب های (روتر) اینترنت هم نسبت به قبل پیشرفت بسیاری کرده اند و در چند سال اخیر به تکامل رسیده اند و هم از نظر امنیتی و هم از نظر سادگی امکانات مناسبی را در اختیار می گذارند.
بازدهی شبکه های سیمی بازدهی بی نظیری دارند. اتصالات قدیم شبکه ها نهایت به ۱۰ مگابیت بر ثانیه می رسید، اما امروزه شبکه های ۱۰۰ مگابیت و ۱ گیگابیت به سادگی قابل تهیه هستند و تفاوت قیمت چندان زیادی با همدیگر نمی کنند. شبکه های ۱۰۰ مگابیتی برای استفاده های خانگی در اشتراک فایل، بازی و دسترسی اینترنت پرسرعت کاملا قابل اتکا هستند و تا دست کم پنج سال آینده تضمین شده هستند. هاب ها البته اندکی از دور خارج شده اند چرا که این دستگاه ها وقتی با بار شدید کاری روبه رو می شوند، بازدهی خود را از دست می دهند. امروزه سوئیچ ها بهترین نقطه مرکزی برای شبکه ها هستند، هر چند اندکی گرانترند.
امنیت شبکه های باسیمی که به اینترنت وصل نیستند، امنیت تضمینی دارند. چرا که برای نفوذ به آن باید حتما مستقیما یک کابل از سوئیچ به کامپیوتر مهاجم متصل کرد. اما شبکه هایی که از مسیریاب های اینترنت به اینترنت متصل اند و همچنین میان خود نیز شبکه اند، باید حتما به فایروال مجهز باشند. سوئیچ ها فایروال ندارند و اندکی از روترها دارای فایروال نرم افزاری اند، هر چند بهترین راه حل، استفاده از یک فایروال نرم افزاری روی هر سیستم است.


برچسب ها:,
ارسال شده در آموزش شبكه, ترفند و آموزش مديريت شبكه | بدون نظر »

نظر بدهید

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.