tablighat1


برنامه ریزی برای ایجاد یک شبکه


%d8%a8%d8%b1%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87-%d8%b1%db%8c%d8%b2%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%a7%db%8c%d8%ac%d8%a7%d8%af-%db%8c%da%a9-%d8%b4%d8%a8%da%a9%d9%87

در ایجاد و یا ارتقا یک شبکه، برنامه ریزی درست از اهمیت خاصی برخوردار است. قبل از نصب و یا حتی انتخاب سخت افزارهای جدید باید مسائلی از قبیل سازگاری سخت افزاری، انتخاب قطعات و دستگاههای مناسب و قرار دادن آنها در مکانی مناسب را مد نظر داشت.

تعیین نیازهای شبکه:

اولین گام در برنامه ریزی برای ایجاد یک شبکه تعیین نیازهای شرکت و یا سازمانی می باشد که قرار است از آن شبکه استفاده کند. بعد از آن نیازهای کاربران شبکه باید در نظر گرفته شود.

ارزیابی نیازهای شرکت کارفرما

دلیل اینکه شرکتی از شما درخواست کرده است در آن یک شبکه جدید نصب کنید چیست؟
ممکن است قرار باشد یک شبکه جدید نصب کنید و یا اینکه از شما درخواست شودکه یکسری از گامپیوترهای موجود در شرکت را بهمدیگر شبکه کنید. امکان سومی هم وجود دارد و آن اینکه شرکت در حال حاضر دارای شبکه ای می باشد که می خواهد آنرا ارتقا دهد و یا از یک تکنولوژِی دیگری درآن استفاده کند.

در صورتیکه شرکت کارفرما در حال حاضر دارای شبکه باشد به احتمال زیاد می داند که انتظار چه سرویس هایی از شبکه جدید دارد. اما شرکتی که از شما درخواست ایجاد یک شبکه جدید را کرده است احتمالا از نیازهای خود دقیقا مطلع نمی باشد. اما بطورکلی امکانی که اصولا در همه شبکه ها باید وجود داشته باشد، امکان دستیابی کاربران به اینترنت و درایوها و پرینترهای مشترک می باشد.

این معیارها خود به تنهایی می تواند مدیر شبکه را در اتخاذ یکسری تصمیمات پایه یاری کند. امکان مشترک کردن درایوها و پرینترها هدف اصلی همه شبکه ها می باشد و تقریبا بوسیله همه تکنولوژیهای شبکه ای قابل پیاده سازی می باشند، اما شما می دانید که برای دسترسی به اینترنت کامپیوترهای شبکه باید از TCP/IP استفاده کنند و به یکی از انواع مسیریابها برای متصل شدن به یک ISP مجهز باشند.

باید توجه داشت که وقتی صحبت از کامیپوترها به میان می آید کاسبان و تاجران می دانند که به چه چیزی احتیاج دارند ولی نمی دانند که چطور باید آنرا بدست آورند.
بعنوان مثال ممکن است در یک شرکت نیاز به پایگاه های داده پیچیده ای باشد که طبیعتا نگهداری و کار با آنها نیاز به سرورهای قدرتمند با پردازنده های سریع، هزینه بالا و هارد دیسک های حجیم دارد. در جای دیگر ممکن است نیاز به کار روی تصاویر گرافیکی حجیم و یا تصاویر ویدیویی با کیفیت بالا باشد که در اینصورت باید پهنای باند و فضای ذخیره بسیار بالایی در اختیار قرار گیرد. یک شرکت تجاری بزرگ ممکن است بخواهد برای کاربران خود دستیابی بلادرنگ به اطلاعات بازارهای بورس مناطق مختلف روی زمین مهیا کند، که در اینصورت نیاز به پهنای باند داخلی بسیار بالا و دستیابی پرسرعت به اینترنت می باشد. بنابراین اول باید ببینید که نیاز شرکت کارفرما چیست و تا چه حد می تواند هزینه کند، سپس سعی کنید بنابراین اطلاعات راه جل مناسبی برای آن شرکت پیدا کنید.

علاوه بر مشورت با سرپرستان شرکت در مورد نیازهای آنها، بد نیست صحبتی هم با کاربرانی که قرار است از شبکه استفاده کنند داشته باشید. بدین وسیله ممکن است با مواردی برخورد کنید که انتخاب شما در تجهیزرات شبکه و محل قرار گرفتن هر یک را تحت تاثیر قرار دهند. بعنوان مثال ممکن است مالک شرکت بتواند تصمیم بگیرد که چه تعداد و چه نوع پرینتری برای سرویس دهی به کل کاربران شبکه کافی است اما کاربران بهتری می توانند محل مناسب برای قرارگرفتن پرینترها را تعیین کنند.

ارزیابی محل (سایت ) نصب شبکه
گام بعدی در برنامه ریزی برای ساخت یک شبکه، بررسی سایتی که شبکه باید در آن نصب شود و شرایط محیطی که تجهیزات شبکه باید در آن شرایط کار کنند می باشد. با انجام این بررسی شما راحتتر می توانید نوع شبکه، رسانه شبکه مورد نیاز و روش نصب آن را انتخاب کنید.
با این اطلاعات شما می توانیدبا در نظر گرفتن نیازهای کاربران شروع به انتخاب سخت افزار مناسب کنید. در بخش های بعدی به بررسی بعضی از فاکتورهایی که در زمان ارزیابی محل نصب شبکه باید مورد توجه قرار گیرد می پردازیم.

فاصله بین اجزای مختلف

یکی از مهمترین نکات در ارزیابی سایت، ایجاد یک تصویر کلی از محل قرارگرفتن کامپیوترهای مختلف و تجهیزات شبکه نسبت بهمدیگر می باشد. در یک شبکه اترنت ۱۰۰Base-TX حداکثر فاصله مجاز هر کامپیوتر از هاب ۱۰۰ متر می باشد که در اغلب موارد بیش از حد مورد نیاز است. اما علاوه بر فاصله بین تجهیزات مختلف مسیر کابل ها را هم باید مورد توجه قرار دهید. دربسیاری از موارد لازم است که کابل ها از روی دیوارها، از میان سقف ها، از کنار لامپ ها و تجهیزات روشنایی و موانع دیگر عبور کنند تا یک ارتباط برقرار شود.
مسیر نهایی یک کابل ممکن است بسیار بیشتر از فاصله ای باشد که با تخریب بوسیله قدم زدن از هاب به کامپیوتر بدست آمده است. در موارد دیگر ممکن است مجبور شوید کامپیوترهایی که در فواصل طولانی از همدیگر قرار دارند و یا در ساختمانهای متفاوتی مستقر هستند را بهمدیگر متصل کنید. در چنین شرایطی می توانید از فیبر نوری که فواصل گسترده تری را می تواند تحت پوشش قرار دهد استفاده کنید.

مسئله دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد موانعی می باشد که بین کامپیوترهایی که باید به شبکه متصل شوند قرار می گیرند. بعنوان مثال اگر همه کامپیوترهای شبکه مستقر در تنها یک اتاق باشند می توانید از کابل های پیش ساخته استفاده کنید و آنها را با کمی فاصله از سطح زمین، دورتادور اتاق بکشید. البته این مورد یک پروژه ساده میباشد که نیازی به تجهیزات بخصوصی ندارد. اما اگر شبکه بزرگ باشد و کامپیوتردر اتاق های متعددی پخش شده باشند و یا اینکه شکل ظاهری کابل کشی دارای اهمیت باشد، مجبور خواهید شد از کابل کشی توکار استفاده کنید. در این روش کابل ها از داخل دیوار و سقف ها عبور داده میشوند و از یک طرف به یک پنل رابط (این پنل در واقع صفحه ای است که کابل ها به پشت آن وصل می شوند و روی آن سوکت های ساده ای وجود دارند که با استفاده ار کابل های رابط با patch به هاب متصل می شوند) و از طرف دیگر به پریزهای نصب شده روی دیوار متصل می شوند. در روش کابل کشی توکار احتیاج به برنامه ریزی دقیق تر، تجهیزات بیشتر و افراد متخصص می باشد. علاوه بر این هزینه نصب هم در این روش به مراتب بالاتر است.

در روند نصب همه شبکه ها نیاز به بررسی محل قرار گرفتن ایستگاههای کاری و دیگر تجهیزات سرویس گیرنده وجود دارد، اما د رشبکه هایی که کمی پیچیده تر هستند باید بررسی شود که برای استقرار تجهیزات سرویس دهنده مثل هابها، سرورها، مسیریابها و … چه مکانهایی مناسب تر است.

در همه انواع شبکه ها، حتی کوچکترین آنها، بهترین کار اینست که این تجهیزات سرویس دهنده را در مکانهای امنی مثل یک اتاق مخصوص و یا محفظه های قفل دار قرار دهید تا در برابر صدمه های احتمالی، چه عمدی و چه غیر عمدی، مصون باشند.

بنابراین بنابر اندازه شبکه ممکن است نیاز به چندین محفظه قفل دار برای قرار دادن سرورها، هابها و پنل های رابط داشته باشید.

انتخاب تجهیزات مختلف و محل قرار گیری مناسب برای هر یک

بخش مهمی از کار برنامه ریزی برای نصب یک شبکه انتخاب تجهیزات مناسب با محیط کار و قرار دادن آنها در مکانهایی می باشد که به بهترین نحو قابل بهره برداری باشند. بعنوان مثال کاربری را در نظر بگیرید که پرینتر لیزری مورد استفاده شرکت روی میز او قرار دارد. شما می توانید با انتقال آن پرینتر به نقطه ای مناسب تر که قابل دسترسی همه کاربران هم باشد، آن کاربر را خوشحال کنید. گرچه ممکن است برای انجام چنین کاری مجبور شوید یک سرور پرینت خارجی خریداری کنید که مستقیما قابل اتصال به شبکه باشد، اما اگر نسبت به حالت قبل افراد بیشتری بتوانند راحت تر به پرینتر دسترسی داشته باشند، انجام این کار ارزش دارد.

نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد تعیین محل ایستگاههای کاری می باشد. اکثر کامپیوترهایی که برای استفاده در اداره ها و شرکت ها طراحی می شوند دارای کیس کوچکی می باشند که یا رومیزی و یا minitower هستند. حتی آن کیس های کوچک هم فضای زیادی از میز کاربر را اشغال می کنند. ممکن است برای اینکه جای زیادی اشغال نشود مجبور شوید کامپیوترهایی خریداری کنید که به راحتی قابل قرار دادن روی زمین باشند و یا زیر میز کاربران جا شوند.

شرایط محیطی
علاوه بر مکان فیزیکی تجهیزات شبکه باید شرایط محیطی محل قرار گیری هر یک از آنها را هم مدنظر قرار دهید. البته اینکار ممکن است در مورد ساختمانهایی که دارای دما و رطوبت ثابتی می باشند به نظر لازم نیاید، اما چند نکته مهم وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.
یکی از این نکات مهم اینست که آیا هوای مطلوب دوران ساعت کاری شرکت در ساعات غیر کاری تغییر می کند یا خیر. در بعضی شرکتها سیستم تهویه در طول شب خاموش می شود و اگر قرار باشد کامپیوتری در ساعات غیر کاری شرکت بکار خود ادامه دهدو روشن باشد دمای آن در شب های تابستانی براحتی از حد مجاز بالاتر می رود و دچار مشکل می شود. دمای بشدت سرد هم می تواند روی بازدهی تجهیزات کامپیوتری تاثیر بگذارد.

نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد اینست که ممکن است دما ی محفظه ای که قرار است سرورها و تجهیزات دیگر در آن قرار گیرند کنترل شده نباشد. در صورتیکه لازم باشد تعداد زیادی کامپیوتر، مسیریاب و یا هر دستگاه دیگری که حرارت تولید می کند را در یک نقطه مرکزی جمع کنید به احتمال زیاد برای به اندازه کافی خنک نگه داشتن محیط نیاز به سیستم کنترل دمای مستقلی خواهید داشت.
نکته دیگر اینکه برای پشتیبانی از این تعداد تجهیزات الکتریکی نیاز به دستگاههای لازم برای تولید نیروی الکتریکی ثابت می باشد. در اینصورت ممکن است به یک منبع تغذیه یدک و محافظ نوسان برق برای کل شبکه نیاز داشته باشید.
برای تامین چنین شرایطی می توانید از Ups ها استفاده کنید.
البته همه شبکه ها در ساختمانهای بی دردسر نصب نمی شوند. ممکن است در شرایطی از قبیل نواحی صنعتی قرار گیرید که تجهیزات شبکه در معرض مقدار نامتعادلی گرما، سرما، رطوبت، غبار، اختلالات الکترومغناطیسی گازهای شیمیایی و غیره قرار گیرند. محصولات گوناگونی وجود دارند که کامپیوترها را قادر میسازند در چنین شرایطی کار کنند. از جمله این محصولات می توان صفحه های کلید های ضد آب، کامپیوترهای مجهز به سیستم تفیه هوا که گردو غبار . آلودگیهای دیگر را از سیستم دور می کند، تکنولوژی های مناسب با شرایط گوناگون مثل رسانه های بی سیم و فیبر نوری را نام برد

اختلالات الکترومغناطیسی
اگر قرار باشد از کابل کشی توکار استفاده کنید باید محل عبور کابل ها را بررسی کنید که با مانع و یا میدان های الکترومغناطیسی برخورد نکنید.
کابل های مسی بشدت در مقابل میدان های الکترومغناطیسی که توسط لامپهای فلورسانت، موتورهای الکتریکی و یا تجهیزات الکتریکی دیگر تولید می شوند حساس هستند. مواردی بسیار ساده که ممکن است اصلا جلب توجه نکنند از قبیل محل قرارگرفتن تلویزیون، رادیو، و بخاریهای برقی می توانند بازدهی شبکه را تحت تاثیر قرار دهند.
اگر قرار است شبکه ای را ارتقا دهید، به احتمال زیاد متوجه خواهید شد که دلیل دریافت بعضی از پیغام های خطا و مشکلات دیگر شبکه همین نکته های ذکر شده می باشد.

برای گزیز از چنین مسائلی سعی کنید از مسیرهایی برای کابل کشی استفقاده کنید که حتی الامکان در معرض اختلالات الکترومغناطیسی قرار نگیرند. در غیر اینصورت مجبور خواهید شد از فیبر نوری و یا کابل هایی استفاده کنید که دارای شیلد اضافه باشند. نکته دیگر اینکه در صورتیکه قرار باشد کابل کشی روکار انجام شود باید از کابل هایی استفاده کنید که با بالارفتن بیش از حد دما و یا آتش سوزی از خود گازهای سمی خطرناک متصاعد نکنند.

انتخاب سخت افزار
بعد از تعیین نیازهای شرکت و یا موسسه کارفرما ، می توانید طراحی شبکه و انتخاب تجهیزات مورد نیاز را شروع کنید. اگر قرار بر نصب شبکه ای جدید باشد، احتمالا مسئول خرید و یا انتخاب کامپیوترهای شبکه هم خواهید بود. باید توجه داشته باشید که بنابر نیازهای شبکه مدل کامپیوترها را انتخاب کنید.
اما اگر قرار است شبکه ای را ارتقا بدهید باید بررسی کنید که آیا کامپیوترهای فعلی جوابگوی نیازهای شبکه خواهند بود و یا نیاز به ارتقا دارند. مطمئنا نصب یک شبکه پرسرعت حرفه ای برای متصل کردن تعدادی کامپیوتر ۴۸۶ قدیمی احمقانه است. سازگاری سخت افزاری همیشه مسئله مهمی در نصب شبکه ها بوده است، اما اگر قراراست با تجهیزات فعلی شبکه کار کنید این مسئله از اهمیت بیشتری برخوردار می شود. اغلب انتخاباتی که برای خرید تجهیزات شبکه باید اتخاذ کیند بر مبنای پروتکل های شبکه ، بخصوص پروتکل های لایه پیوند-داده خواهد بود.

اغلب محصولات اترنتی، حتی اگر ساخت تولید کننده های متفاوتی باشند، با همدیگر خوب کار می کنند اما بهرحال باید مطمئن باشید که محصولات انتخاب شده همگی از یک نوع اترنت پشتیبانی می کنند. بعنوان مثال اگر قرار باشد شبکه ای را گسترش دهید، ممکن است بخواهید در کامپیوترهای جدید از Fast Ethernet استفاده کنید و کامپیوترهای موجود را بعدا از اترنت به Fast Ethernet ارتقا دهید. اگر برای کامپیوترهای جدید کارت شبکه dual-speed خریداری کنید ولی کارتهای شبکه ۱۰Mbps کامپیوترهای موجود را تغییر ندهید، مجبور خواهید شد یک هاب dual-speed هم خریداری کنید چون اگرچه یک هاب Fast Ethernet از کامپیوترهای جدید در سرعت ۱۰۰Mbps پشتیبانی می کند اما نمی تواند از کامپیوترهای قدیمی در سرعت ۱۰Mbps پشتیبانی کند. در واقع نمی توان یک هاب ۱۰Mbps را به یک هاب ۱۰۰Mbps متصل کرد، بنابراین کامپیوترهای قدیمی و جدید قادر به برقراری ارتباط با همدیگر نخواهندبود. یک هاب dual-speed با پورتهای مناسب برای Fast Ethernet و اترنت معمولی می تواند همه کامپیوترها را به یک شبکه متصل کند.

علاوه بر چنین مسائل مربوط به سازگاری سخت افزاری، موارد کوچک دیگری هم وجود دارند که برای اینکه همه اجزای شبکه بدون مشکل باهمدیگر کار کنند، باید مورد توجه قرار گیرند. بعنوان مثال کانکتور و باس کارت شبکه منتخب شما باید با کامپیوتر و رسانه شبکه سازگار باشد. همچنین اطمینان حاصل کنید که کارت شبکه شما دارای درایوری مناسب با سیستم عامل منتخب باشد. زمان انتخاب گروه کابل توجه داشته باشید که همه اجزای درگیر در کابل کشی که سیگنال های شبکه را حمل می کنند مثلا کانکتورها، پریزهای دیواری، پنل رابط و کابل های رابط باید از یک گروه باشند

ایجاد امکان تحمل خطا
بسیاری از سازمانها و شرکت ها بشدت به کامپیوترهای خود متکی هستند و وقتی آن کامپیوترها را شبکه می کنند به شبکه خود متکی می شوند. بنابر نوع سازمانی که از شبکه استفاده می کند، یک عیب سخت افزاری و یا هر وقفه دیگری که در سرویس شبکه اتفاق بیفتد می تواند باعث پایین آمدن میزان بهره وری، درآمد و و در بعضی مواقع ضربه های جبران ناپذیری بشود.
به همین دلیل در شبکه ها باید مکانیزم هایی برای تحمل خطا وجود داشته باشد. در مواردی مثل بیمارستانها و برج های کنترل پرواز که کار شبکه ها بسیار حیاتی است، مکانیزم های تحمل خطا بسیار پیچیده هستند. اما در اغلب موارد فقط بخش های مهم شبکه در مقابل خطاهای سخت افزاری و یا نرم افزارهای محافظت می شوند. در این بخش به بررسی بعضی از روش های متداول برای محافظت شبکه در مقابل خطاهای سخت افزاری و نرم افزاری می پردازیم.

در دسترس بودن داده ها

بسیاری از سازمانها برای اینکه بتوانند کار خود را انجام دهند باید همیشه به داده های خود دسترسی داشته باشند. اگر یکی از درایورهای سروری از کار بیفتد، داده های آن باید از طریق نسخه پشتیبان مجددا جایگزین شوند، اما زمانیکه طول می کشد تا درایو خراب تعویض و داده های آن روی درایو جدید کپی شود شرکت را می تواند متحمل هزینه های سنگینی کند.

برای رفع این مشکل تکنولوژِیهای سخت افزاری مختلفی وجود دارند که به طرق مختلف همیشه در دسترس بودن داده های شبکه را تضمین می کنند. در اینجا به معرفی تعدادی ار این تکنولوژیها می پردازیم:
آینه بندی (mirroring) : در این روش دو هارد دیسک یکسان روی یک سیستم وجود دارد که هر دو به یک آداپتور میزبان متصل هستند و دارای اطلاعات دقیقا مشابه می باشند. از دید کاربر این دو درایو بعنوان یک درایو منطقی بنظر می آیند و هر زمان کسی اطلاعاتی را روی این مجموعه ذخیره کند، کامپیوتر آن اطلاعات را همزمان روی هر دو درایو ذخیره می کند. اگر یکی از درایو ها از کار بیفتد، درایو دیگر تا زمانیکه درایو خراب تعویض شود، بدون هیچ وقفه ای جایگزین می شود.
بسیاری از سیستم عاملها از قبیل ویندوز ۲۰۰۰ و NT و نت ور از آینه بندی پشتیبانی می کنند.
در این تکنیک دو عیب اصلی وجود دارد یکی اینکه سرور فقط نیمی از فضای ذخیره موجود را می تواند در اختیار کاربران قرار دهد و دوم اینکه اگر مشکلی برای خود کامپیوتر و یا آداپتور هارد دیسک ها بوجود آید منجر به عدم در دسترس بودن داده ها می شود.

Duplexing دیسک: duplexing دارای درجه امنیتی بالاتری نسبت به آینه بندی می باشد.
در این تکنیک علاوه بر دو هارد دیسک یکسان از دو آداپتور میزبان هم استفاده می شود. هارد دیسک های متصل به آداپتورهای مجزا همانند روش آینه بندی، یک درایو منطقی ایجاد می کنند و کپی دقیقا یکسان از داده ها ی همدیگر را در خود نگه می دارند. بنابراین در صورت از کار افتادن یک دیسک و یا یک آداپتور، سرور هنوز می تواند به کار خود ادامه دهد.

Volumes ولوم: یک ولوم مقدار فضای ذخیره ثابت از یک هارد دیسک یا هر وسیله ذخیره ساز دیگری می باشد. در یک کامپیوتر نمونه، درایو هارددیسک ممکن است به چندین ولوم مجزا تقسیم شود و به اینصورت واحدهای ذخیره منفردی ایجاد شود بعنوان مثال اگر در کامپیوتر خود یک درایو C و یک درایو D داشته باشید، این دو حرف الفبا می توانند معرف دو هارد دیسک مجزا و یا دو ولوم موجود روی یک هارد دیسک باشند.
سرورهای شبکه هم به همین صورت کار می کنند، اما با انعطاف پذیری بالاتر.
شما می توانید روی یک درایو چندین ولوم ایجاد کنید و یا از چندین درایو یک ولوم بسازید. تکنیک دوم drive spanning نامیده می شود. شما می توانید با استفاده از این تکنیک همه فضای ذخیره موجود روی سرور را بصورت یک ولوم تعریف کنید. عیب این روش اینست که اگر یکی از درایوهای تشکیل دهنده ولوم از کار بیفتد، کل ولوم از بین می رود.

Striping : در این روش با ترکیب دو یا چند درایو یک ولوم ایجاد می شود سپس کامپیوتر هر فایل را به چند بخش می شکند و هر یک را روی یکی از درایوها ذخیره می کند. در این روش چون زمانیکه یک درایو مشغول خواندن یک بخش ار فایل می باشد، هد درایو دیگر می تواند به بخش بعدی فایل منتقل شود، دستیابی به داده ها سریعتر است.
وقتی صحبت بر سر سرورهایی باشد که در آن واحد باید چندین درخواست دستیابی به فایل را پردازش کنند، سرعتی که توسط این روش ایجاد می شود قابل توجه است. معهذا عیب این تکنیک مشابه با ولوم های span شده (یعنی روش قبلی) می باشد، یعنی اگر یکی از درایوها از کار بیفتد ،کل ولوم از بین می رود.

RAID آرایه ای از دیسک های مستقل:
رید از نظر همیشه در دسترس نگهداری داده ها تکنولوژی جامعی است و دارای سطوح مختلفی است که کار همه تکنیک های توضیح داده شده در بالا را می تواند انجام دهد. در ریدهای سطح بالاتر، همراه با داده ها، اطلاعاتی برای تصحیح خطا هم ذخیره می شود، به اینصورت حتی اگر یکی از درایوهای آرایه رید از کار بیفتد، داده های آن از درایوهای دیگر قابل دسترسی است. گرچه می توان رید را بصورت نرم افزاری پیاده سازی کرد و نرم افزارهایی هم وجود دارند که با درایوهای استاندارد کار می کنند و این تکنیک را بکار می گیرند، اما بسیاری از سرورهای حرفه ای از آرایه های اختصاصی رید استفاده می کنند که خود متشکل ار چندین درایو هارد هستند و اغلب دارای امکان hot swap می باشند.

حتما می پرسید hot swap چیست؟
hot swapping تکنولوؤی است که به کمک آن می توان بدون خاموش کردن درایوهای دیگر کامپیوتر درایو خراب را با یک درایو سالم جایگزین کرد.


برچسب ها:, , ,
ارسال شده در ترفند و آموزش مديريت شبكه | بدون نظر »

نظر بدهید

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.