tablighat1


انواع کابل های شبکه


%d8%a7%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%b9-%da%a9%d8%a7%d8%a8%d9%84-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b4%d8%a8%da%a9%d9%87

به دلیل افول شبکه های Bus، استفاده از کابل های Coxial هم، عملاً به پایان رسیده است. به همین دلیل در این پست در مورد این نوع کابل ها صحبتی نخواهیم کرد. این پست بر محور کابل شبکه های Star که امروزه پرکاربردترین توپولوژی معماری اترنت هستند، خواهد چرخید.

کابل های Twisted Pair یا زوج های به هم تابیده امروزه به وفور در هر جایی یافت می شوند. شاید آشنا ترین و دم دست ترین نوع این کابل، همان سیم تلفن منزل شما باشد. بله خط تلفن منزل شما هم یک کابل Twisted Pair است. این کابل های به میدان های الکترومغناطیس حساس هستند و به همین دلیل در این کابل ها، سیم ها را جفت جفت به یکدیگر می تابانند تا میدان های همدیگر را خنثی کنند. غیر از Cat1، برد این کابل ها تنها ۱۰۰ متر است. به همین دلیل شما در شبکه های Star نمی توانید فاصله ی کامپیوتر تا سوییچ را بیش از ۱۰۰ متر کنید. بنابراین اگر کمی دقت کنید متوجه می شوید که فاصله ی ۲ کامپیوتر در شبکه های Star، دویست متر است.

کابل های Twisted Pair، چهار نوع مختلف دارد که به شرح زیر است:

  1. UTP : یا Unshield Twisted Pair رایج ترین نوع کابل است و در واقع به جز به هم تاباندن جفت سیم ها، تدبیر دیگری برای نویز گیری در آنها اندیشه نشده است.
  2. STP : یا Shield Twisted Pair . در این نوع کابل ها برای هر جفت سیم، یک روکش هم خواهیم داشت تا به این صورت میدان های موجود در محیط، اثر کمتری بر روی داده های موجود در کابل ها بیندازند. ftp_cable
  3. S-STP : یا Shield – Shield Twisted Pair . در این کابل، علاوه بر روکشی که برای هر جفت سیم در نظر گرفته شده است، برای کل کابل هم یک روکش محافظ خواهیم داشت.
  4. FTP : یا Field Twisted Pair . این نوع، روکش کابل را از دورن به ۴ قسمت تبدیل کرده است و هر جفت سیم از یک قسمت عبور می کنند. نمای  روبه روی این نوع کابل به صورتی که در شکل میبینید خواهد بود.

قیمت این نوع کابل ها هم، بسته به نوع و دسته بندی کابل مختلف است. اما ارزان ترین نوع کابل که UTP باشد متری ۲۵۰ الی ۳۰۰ تومن است. به دلیل بالا بودن Medium مصرفی(تجهیزات سخت افزاری) در شبکه، تصور این موضوع که برای شبکه کردن یک ساختمان اداری چه مقدار هزینه خواهد شد از همین الان مشهود است. بماند هزینه های سرسام آور تجهیزات دیگری چون سوییچ و یا روتر. و البته دستمزد سنگین طراح شبکه!

کابل Twisted Pair، به ۷ دسته ی مختلف تقسیم می شوند که در جدول زیر می توانید با جزییات آن آشنا شوید.

Category_twisted_pair

Cat 1 به این دلیل که تنها می تواند صدا را انتقال دهد، در خطوط تلفن کاربرد ویژه ای دارد. پر کاربردترین دسته، +Cat 5e است که هم قادر به پشتیبانی از سرعت ۱۰۰ است و هم سرعت ۱۰۰۰. همان طور که می دانید یکی از مهمترین اصول در طراحی شبکه، به روزرسانی شبکه است. بنابراین اگر هم صاحب پروژه از شما سرعت ۱۰۰ را در خواست کرد، شما باید از این نوع کابل استفاده کنید تا در آینده، بازهم مقدار زیادی هزینه برای تعویض کابل ها رو دست فرد نگذارد. دو ستاره ای که در Cat 6 و Cat 7 میبینید به این دلیل است که به خاطر قطر بیشتر کابل در این ۲ دسته، کانکتور آنها از نوع RJ45 مخصوص می باشد. به خاطر همین بیشتر بودن قطر، مقاوت این کابل ها کمتر است و به همین دلیل برد آنها هم بیش از ۱۰۰ متر است. در ضمن به جز Cat 1 که دارای ۴ پین است، بقیه دسته ها هر کدام شامل ۸ پین هستند.

منبع: دهکده آی تی


برچسب ها:, ,
ارسال شده در ترفند و آموزش مديريت شبكه | بدون نظر »

نظر بدهید

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.