tablighat1


آشنایی با زیر ساخت اینترنت


%d8%a2%d8%b4%d9%86%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%d8%b2%db%8c%d8%b1-%d8%b3%d8%a7%d8%ae%d8%aa-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%86%d8%aa

اینترنت از مجموعه ای شبکه کامپیوتری ( بزرگ ، کوچک ) تشکیل شده است . شبکه های فوق با روش های متفاوتی بیکدیگر متصل و موجودیت واحدی با نام “اینترنت ” را بوجود آورده اند . نام در نظر گرفته شده برای شبکه فوق از ترکیب واژه های ” interconnected” و ” network” انتخاب شده است . ( شبکه های بهم مرتبط )
اینترنت فعالیت اولیه خود را از سال ۱۹۶۹ و با چهار دستگاه کامپیوتر میزبان (host) آغاز و پس از رشد باورنکردنی خود ، تعداد کامپیوترهای میزبان در شبکه به بیش از ده ها میلیون دستگاه رسیده است .

اینترنت به هیچ سازمان و یا موسسه خاصی در جهان تعلق ندارد . عدم تعلق اینترنت به یک سازمان ویا موسسه بمنزله عدم وجود سازمانها و انجمن های مربوطه برای استانداردسازی نیست . یکی از این نوع انجمن ها، “انجمن اینترنت ” است که در سال ۱۹۹۲ با هدف تبین سیاست ها و پروتکل های مورد نظر جهت اتصال به شبکه تاسیس شده است .


سلسله مراتب شبکه های کامپیوتری
هر کامپیوتری که به شبکه اینترنت متصل می گردد ، بخشی از شبکه تلقی می گردد . مثلا” می توان با استفاده از تلفن ( منزل ) به یک مرکز ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) متصل و از اینترنت استفاده کرد . در چنین حالتی کامپیوتر مورد نظر بعنوان بخشی از شبکه بزرگ اینترنت محسوب خواهد شد . . برخی از کاربران در ادارات خود و با استفاده از بستر ایجاد شده ، به اینترنت متصل می گردند . در مدل فوق ، کاربران در ابتدا از شبکه محلی نصب شده در سازمان استفاده می نمایند . شبکه فوق با استفاده از خطوط مخابراتی خاص و یا سایر امکانات مربوطه به یک مرکز ارائه دهنده خدمات اینترنت متصل شده است . مرکز ارائه دهنده خدمات اینترنت نیز ممکن است به یک شبکه بزرگتر متصل شده باشد . اینترنت ، شبکه ای است که از شبکه های بیشماری تشکیل شده است ( شبکه ای از سایر شبکه ها )
کثر شرکت های مخابراتی بزرگ دارای ستون فقرات اختصاصی برای ارتباط ناحیه های متفاوت می باشند . در هر ناحیه ، شرکت مخابراتی دارای یک ” نقطه حضور ” (Pop : point of presence) است . Pop ، مکانی است که کاربران محلی با استفاده از آن به شبکه شرکت مخابراتی متصل می گردند . ( بمنظور ارتباط با شبکه از خطوط تلفن معمولی و یا خطوط اختصاصی استفاده می گردد) . در مدل فوق ، چندین شبکه سطح بالا وجود داشته که توسط ” نقاط دستیابی شبکه ” (NAP :network Access Points) به یکدیگر مرتبط می گردند .
فرض کنید ، شرکت a یک مرکزارائه دهنده خدمات اینترنت بزرگ باشد . در هر شهرستان اصلی ، شرکت a دارای یک Pop است . هر یک از POP ها دارای امکانات گسترده ای بمنظور تماس کاربران محلی می باشند . شرکت a بمنظور اتصال POP ها بیکدیگر و شرکت، از خطوط اختصاصی فیبر نوری استفاده می نماید . . فرض کنید شرکت b ، یک مرکز ارائه دهنده خدمات اینترنت همکار باشد . شرکت b ، ساختمانهای بزرگی را در شهرهای اصلی ایجاد و ماشین های سرویس دهنده اینترنت را در آنها مستقر نموده است . شرکت b از خطوط اختصاصی فیبر نوری برای ارتباط ساختمانهای استفاده می نماید . در مدل فوق ، تمام مشترکین شرکت a قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر خواهند بود . وضعیت مشترکین شرکت b نیز مشابه مشترکین شرکت a است . آنها نیز قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر خواهند بود . در چنین حالتی امکان برقراری ارتباط بین مشترکین شرکت a و مشترکین شرکت b وجود ندارد . بدین منظور شرکت های a و b تصمیم می گیرند از طریق NAP در شهرهای متفاوت بیکدیگر متصل گردند . ترافیک موجود بین دو شرکت از طریق شبکه های داخلی و NAP انجام خواهد شد .
در اینترنت ، هزاران مرکز ارائه دهنده سرویس اینترنت بزرگ از طریق NAP در شهرهای متفاوت بیکدیگر متصل می گردند . در نقاط فوق (NAP) روزانه میلیاردها بایت اطلاعات جابجا می گردد . اینترنت ، مجموعه ای از شبکه های بسیار بزرگ بوده که تمام آنها از طریق NAP بیکدیگر مرتبط می گردند . در چنین حالتی هر کامپیوتر موجود در اینترنت قادر به ارتباط با سایر کامپیوترهای موجود در شبکه خواهد بود .
تمام شبکه های کامپیوتری از طریق NAP ، ستون فقرات ایجاد شده و روتر قادر به ارتباط بایکدیگر خواهند بود . پیام ارسالی توسط یک کاربر اینترنت از چندین شبکه متفاوت عبور تا به کامپیوتر مورد نظر برسد . فرآیند فوق در کمتر از یک ثانیه انجام خواهد شد .
روتر، مسیریک بسته اطلاعاتی ارسالی توسط یک کامپیوتر برای کامپیوتر دیگر را تعیین می کند

منبع : از گروه computer4all


برچسب ها:, ,
ارسال شده در ترفند و آموزش مديريت شبكه | بدون نظر »

نظر بدهید

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.