tablighat1


توصیه های امنیتی مشهورترین هکر جهان


هکرها روز به روز به روش های پیچیده تری برای سرقت اطلاعات کاربران روی می آورند، اما با رعایت برخی نکات ساده می توان آسیب پذیری سیستم های رایانه ای را به حداقل رساند.از آنجا که این توصیه ها به زبان ساده و توسط یک هکر موفق سابق ارائه شده است، می تواند راهگشای بسیاری از کاربران ساده و عادی باشد.

mitnick-intersoft

این مطلب براساس مقاله شخصی «کوین میتنیک» تهیه شده است. به گزارش سایت «راوی» به نقل از فارس، وی ازجمله هکرهایی است که خوانندگان اخبار فناوری اطلاعات با نامش آشنا هستند و یکی از جنجالی ترین هکرهای دنیا محسوب می شود.

وی توسط وزارت دادگستری آمریکا به عنوان یکی از مهم ترین و تحت تعقیب ترین هکرهای رایانه ای تاریخ آمریکا معرفی شد. هک های او حتی موضوع ۲ فیلم سینمایی بوده است.البته وی اکنون به فرد مفیدی برای جامعه تبدیل شده و به عنوان مشاور امنیتی، نویسنده و سخنران درحال فعالیت است.

وی می گوید: حفاظت از خود در محیط اینترنت کار بسیار پرچالشی است. اینترنت یک محیط جهانی است که اشخاصی بی پروا از آن سوی کره زمین قادر به شناسایی نقاط ضعف رایانه و سوء استفاده از آن هستند. آن ها می توانند از این نقاط ضعف برای کنترل دسترسی به حساس ترین اسرار شما سوء استفاده کنند. آن ها حتی می توانند از رایانه برای ذخیره سازی اطلاعات به سرقت رفته کارت های اعتباری یا انواع محتویات نامناسب استفاده و به کاربران بی پناه خانگی یا صاحبان مشاغل حمله کنند.

«میتنیک» ۱۰ اقدام مهم و اساسی را که برای حفاظت از اطلاعات و منابع رایانه ای در برابر هکرهای دنیای سایبر باید انجام شود، این گونه بیان می کند.

از اطلاعات مهم، نسخه پشتیبان تهیه کنید: از همه اطلاعات خود نسخه پشتیبان یا بک آپ تهیه کنید. شما دربرابر حمله ها مصون نیستید. سرقت و از دست رفتن اطلاعات برای شما نیز ممکن است اتفاق بیفتد. یک کرم یا تروجان نفوذی برای از بین بردن همه اطلاعات شما کافی است.

انتخاب کلمه عبور مناسب را سرسری نگیرید: کلمات عبوری انتخاب کنید که معقول و منطقی بوده و حدس زدن آن ها دشوار باشد. چند عدد را پشت سر هم ردیف نکنید. همیشه کلمات عبور پیش فرض را تغییر دهید.

 نرم افزار آنتی ویروس فراموش نشود: از نرم افزارهای ضد ویروس مشهور و معتبر استفاده کنید و همیشه آن ها را به روز کنید.

 سیستم عامل رایانه را به روز نگه دارید: سیستم عامل خود را به طور مرتب به روز و تمامی وصله های امنیتی عرضه شده توسط شرکت طراح هر سیستم عامل را بارگذاری و نصب کنید.

 مراقب نرم افزارهای ضعیف امنیتی باشید: تاجایی که ممکن است از استفاده نرم افزارهای ضعیف و در معرض حمله خودداری کنید و قابلیت های خودکار نامطمئن آن ها به خصوص در نرم افزارهای ایمیل را از کار بیندازید. رمزگذاری اطلاعات: از نرم افزارهای رمزگذاری اطلاعات مانند pgp در زمان ارسال ایمیل استفاده کنید. از این نرم افزار می توانید برای حفاظت از کل هارددیسک نیز استفاده کنید.

نصب نرم افزارهای شناسایی عوامل نفوذی را فراموش نکنید: نرم افزاری برای شناسایی نرم افزارهای مخرب جاسوس روی رایانه خود نصب کنید. حتی بهتر است چندین نرم افزار برای این کار نصب کنید. برنامه های سازگار با دیگر نرم افزارهای مشابه مانند spycop انتخاب های ایده آلی است.

 دور رایانه خود دیوار آتشین بکشید: از دیوار آتش (firewall) شخصی استفاده کنید. پیکربندی فایروال خود را به دقت انجام دهید تا از نفوذ به رایانه جلوگیری شود. این فایروال ها هم چنین مانع وارد آمدن خسارت به شبکه ها و سایت هایی که به آن ها متصل هستید، می شوند و قادر به تشخیص ماهیت برنامه هایی هستند که تلاش می کنند به شبکه اینترنت متصل شوند.

حذف برنامه های دسترسی از راه دور: امکاناتی را که روی رایانه به آن ها احتیاج ندارید از کار بیندازید به خصوص برنامه های کاربردی که دسترسی به رایانه شما را از راه دور ممکن می کنند (مانند net bios و remote desktop و realvnc) حذف یا به اصطلاح disableکنید.

از امنیت شبکه های رایانه ای اطمینان حاصل کنید: برای ایمن سازی شبکه های رایانه ای و به خصوص شبکه های بی سیم بکوشید. شبکه های wi-fi خانگی را با کلمه عبوری با حداقل ۲۰ کاراکتر ایمن کنید. پیکربندی اتصال لپ تاپ خود به شبکه را به گونه ای انجام دهید که برقراری ارتباط فقط درحالت infrastructure اتفاق بیفتد. هکرها روزبه روز به روش های پیچیده تری برای سرقت اطلاعات کاربران روی می آورند، اما شما با رعایت همین نکات ساده، آسیب پذیری سیستم های رایانه ای خود را به حداقل خواهید رساند.

 

منبع :روزنامه خراسان


برچسب ها:, ,
ارسال شده در ترفند و آموزش امنيت شبكه | یک نظر »


یک پاسخ به “توصیه های امنیتی مشهورترین هکر جهان”

  1. توسط kasra در تیر ۳۰, ۱۳۸۸ | پاسخ

    khaily khoob bood be har hal doonestan raveshhaye amniati khaily moheme.

    پاسخ سريع

نظر بدهید

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.