tablighat1


محدود کردن دسترسی افراد به فولدر یا فایل به اشتراک گذاشته شده در شبکه


%d9%85%d8%ad%d8%af%d9%88%d8%af-%da%a9%d8%b1%d8%af%d9%86-%d8%af%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d8%b3%d9%8a-%d8%a7%d9%81%d8%b1%d8%a7%d8%af-%d8%a8%d9%87-%d9%81%d9%88%d9%84%d8%af%d8%b1-%d9%8a%d8%a7-%d9%81%d8%a7%d9%8a

در این قست می خواهیم آموزش به اشتراک گذاشتن فولدر یا فایل را در شبکه آموزش دهیم و به آن دسترسی محدود بدهیم با این تفاوت که می خواهیم فقط همان فولدر را محدود کرد که مثلاً فقط شخص x و شخص y بتوانند از آن استفاده کنند و اعمال تغییرات کنند. اما بقیه ی فولدرهای به اشتراک گذاری شده را همه بتوانند مشاهده کنند.

این کار را اعطای Permissions در شبکه می‌گویند. قبل از پاسخ به این سوال باید دید شبکه شما Domain هست یا Workgroup. که خوب حتماً مطلع هستید برای متوجه شدن این موضوع نیز باید برید توی Control Panel و بعد کادر System و بعد هم سر برگ Cmputer Name و دست آخر هم زیر Full Computer Name ببینید که چه چیزی نوشته شده است Domain و یا خدای ناکرده Workgroup.!!!

و اما نحوه Permissions دهی روی یک Object در دو حالت Domain و Workgroup.

در حالت Domain:
روی فولدری که میخواهید آنرا در اختیار شخص بخصوصی بگذارید راست کلیک و گزینه Sharing and Security را کلیک کنید. در کادر باز شده گزینه Share this Folder را بزنید و بعد دکمه Permissions را کلیک کنید. در پنجره باز شده گزینه everyone را حذف و دکمه Add را کلیک کنید. نام user آنهایی را که میخواهید این فولدر را ببینند را Add کنید. (توجه کنید که Location روی Active Directory باشد). و بعد هم مشخص کنید که این Object را Read Only در اختیارشان میگذارید یا Full Control دست آخر هم به سر برگ Security بروید و در آنجا هم نام یوزرهای آن بزرگواران را Add بفرمایید و دسترسی های مورد نظرتان را نیز عنایت بفرمایید و بعد هم OK کنید.

در حالت Workgroup:
در این حالت ابتدا میبایست در کامپیوتری که میخواهید چیزی را در آن Share کنید یک User جدید با رمز عبور تعریف کنید و سپس وارد Folder Options و سربرگ View شده و تیک آخرین گزینه یعنی Use simple file sharing را بردارید. بعد از آن روی همان فولدری که میخواهید برای آن دو بزرگوار X و Y در اختیار بگذارید، راست کلیک وSharing and Security را کلیک کنید. در کادر باز شده گزینه Share this Folder را بزنید و بعد دکمه Permissions را کلیک کنید. در پنجره باز شده گزینه everyone را حذف و دکمه Add را کلیک کنید حالا نام آن Userای که تازه ایجاد کردید را Add کنید و سپس سطح دسترسی این فولدر را از جهت Read only بودن یا نبودن مشخص نمایید و در سربرگ Security نیز همین User را Add کرده و همین سطح دسترسی را برایش مشخص کنید.

حالا در سیستم آن افرادی که قرار است به این فولدرها دسترسی داشته باشد وارد Control Panel شده و User Account را باز میکنیم. وارد user آنها میشویم. از بالا سمت چپ گزینه Mange my network password را کلیک میکنیم. در کادر باز شده در قسمت نام سرور نام آن سیستمی را که آن فولدر درش Share هست را وارد میکنیم. در قسمت user نیز مجداداً نام آن سیستم را به همراه یک \ و نام آن یوزری که تازه در آن ساختیم وارد میکنیم (مثلا: server\username) و در قسمت Password هم که رمز عبور آن یوزر را وارد میکنیم و بعد هم Ok.

حالا فقط همین افراد میتوانند به آن منابع در آن سیستم دسترسی داشته باشند.

با این روش  امکان دسترسی به کامپیوتر طرف مقابل ، برای دیگر کاربران بسته می شود. اگربخواهم در کامپیوتر مورد نظر یک فولدر برای عموم کاربران و یک فولدر برای تعداد معدودی از کاربران قابل رویت باشد می بایست از روش زیر استفاده کرد:

برای اعطای دسترسی به سایر کاربران می‌توانید کاربر Guest را فعال کنید و زین پس هرچیزی را که میخواهید برای همگان Share کنید در سربرگ Security به کاربر Guest نیز دسترسی آن را همانگونه که در ابتدای مطلب گفته شد، بدهید.

کاربر Guest را نیز اینگونه می‌توانید فعال کنید:

روی My Computer راست کلیک و سپس Manage و سپس گزینه Local Users and Groups و سپس User بعد از آن کاربر Guest را باز و تیک Account is Desabled را بردارید.

حال هر کس می‌تواند به سیستم دسترسی داشته باشد و به فولدری که جواز دسترسی به آن را دارد وارد شود.


برچسب ها:, ,
ارسال شده در ترفند و آموزش مديريت شبكه | بدون نظر »

نظر بدهید

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.