tablighat1


پنج دلیل برای شکست سیستم عامل گوگل کروم


گوگل کروم

هر اندازه که گوگل هوشیار باشد، سیستم عامل کروم ممکن است به موفقیت نرسد. گاهی باهوش ترین دانش آموز یک کلاس بزرگترین اشتباه را مرتکب می شود. گوگل هم ممکن است نقش همان کودک باهوش را بازی کند.

آیا کروم همان تازه به بازار رسیده ای می شود که شکست خواهد خورد؟ اکنون برای جواب این سوال زود است ولی به پنج دلیل می توان گفت که سیستم عامل کروم شکست خواهد خورد.

۱. لپ تاپ های اینترنت تمام دنیا نیستند

لپ تاپ های اینترنت ممکن است قابل توجه باشند، ولی تنها بخش کوچکی از دنیای رایانه هستند. گوگل خبر از تقاضای بسیار بالا در رایانه های ضعیف تر می دهد و همچنین روی یک معضل بزرگ در مایکروسافت مانور می دهد: مایکروسافت نیاز به فروش سیستم های عامل خود دارد در حالی که گوگل برای شروع می تواند کروم را تنها عرضه کند.

با این حال سال هاست که سیستم های عامل عرضه می شوند ولی مایکروسافت سماجت می کند، لینوکس تنها یک درصد از بازار سیستم های عامل را در اختیار دارد و حتی تقریبا در بازار لپ تاپ های اینترنت شکست خورده است و دلیلی هم برای آن وجود دارد که لینوکس ویندوز نیست.

گوگل بر روی رضایت کاربران از کامپیوتر های کوچک با محدوده ای بسته از ابزار ها و قیمت پایین و شاید سادگی استفاده به جای محیطی قدرتمند تر و آشنا تر حساب باز کرده است. بعضی بدون شک اینگونه هستند ولی آیا برای به چالش کشیدن مایکروسافت کافی هستند؟ قطعا به این زودی ها خیر.

۲. مایکروسافت می تواند تیر خلاص را شلیک کند

به فرض من استیو بالمر رئیس مایکروسافت هستم و می گویم: ویندوز هفت برای لپ تاپ های اینترنت (Windows 7 NB) سال ۲۰۱۰ عرضه خواهد شد. از هم اکنون هر کاری که گوگل بتواند انجام دهد به لحاظ تئوریک مایکروسافت بهتر می تواند انجام دهد. اگر گوگل می خواهد یک سیستم عامل برای لپ تاپ های اینترنت عرضه کند قطعا مایکروسافت هم می تواند.

ممکن است برای ناظمین سخت باشد که از واکنش مایکروسافت در مقابل تهاجم یک رقیب قدرتمند برای ویندوز شکایت کنند. قرار دادن یک زمان عرضه که می تواند همیشه تمدید شود اجازه قدرت گیری مایکروسافت و شکست گوگل را خواهد داد. آیا مایکروسافت مجبور به انجام این کار است؟ جواب منفی است و دلیل محکم آن بهره بردن مایکروسافت از محصولاتی است که دیگران عرضه می کنند مثل شکست لینوس در بازار لپ تاپ های اینترنت.

نباید عصبانیت مایکروسافت را دست کم گرفت. بزرگترین دشمن مایکروسافت در سال های اخیر خود مایکروسافت بوده است. یک خطر خارجی به بالمر و همکارانش اجازه تفکر بیشتر برای یک جواب گویی سهمگین و از پا در آوردن سیستم های خارجی مثل گوگل را می دهد.

۳. بزرگترین پیشرفت گوگل شاید چیزی مثل پرونده های گوگل (Google Docs) شود

در گذشته تلاش گوگل برای ایجاد برنامه های ابری (مبتنی بر اینرنت) بسیار ضعیف بود. به تمام نیاز هایی که کاربران داشتند و گوگل حداقل گاها برآورده نکرد نگاهی بیاندازید. گوگل باید ثابت کند که ابزار های به عنوان خدمات می توانند با کاربرانی که نرم افزار هایی نصب می کند هم خوانی داشته باشند. تا حالا که اینگونه نبوده است.

۴. کروم یک سیستم عامل “واقعی” نیست

اگر قرار بود من کروم را بسازم هر کاری برای مخفی کردن آن و جلوگیری از یافتن کاستی ها آن توسط کاربران می کردم. آیا این کار ممکن است؟ چه زمانی چیزی که مثل یک سیستم عامل است و مثل آن عمل می کند می تواند عرضه شود؟ چه میزان از قابلیت ها باید قربانی شوند تا کارایی آسان به وجود بیاید؟ گوگل، کروم را سیستم عاملی توصیف می کند که تقریبا تمام وظایف خود را پشت صحنه انجام می دهد. نمی توان مطمئن بود که چیزی که گوگل باور دارد ممکن باشد. هرچقدر که کروم به یک سیستم عامل شبیه ترشود بیشتر لینوکسی می شود و یک بلیط یک طرفه برای انتهای بازار در انتظارش خواهد بود.

۵. مسائل سازگاری

سازگاری در هر دو زمینه سخت افزار و نرم افزار بزرگترین دلیل برای قبولاندن مایکروسافت به عنوان شاه دنیای رایانه بود. شاید شما روزگار واژه پردازها، صفحه گسترده ها، و سیستم های فایل ناسازگار را به یاد نیاورید. ولی من به خاطر دارم.

مایکروسافت چون نیاز های بزرگترین طیف مشتریان را درک کرد و استاندارد هایی را برای آن تحمیل کرد تبدیل به یک فروشنده انحصاری شد. مشتریان هم به پیروزی مایکروسافت رای داده و درباره مسائل سازگاری هم نگرانی ندارند.

به نظر من کروم به عنوان یک سیستم عامل غیر رایج کسر کوچکی از بازار کامپیوتر های کوچک را در اختیار خواهد گرفت که شاید ارزش عرضه نداشته باشد. درست است که همچنین رایانه ای می تواند هشتاد درصد کارهای من در روز را انجام دهد، ولی بیست درصد باقیمانده نیاز به نرم افزار های مخصوص گاهی سخت افزار مخصوص و حتی گاهی نیرویی بالاتر از توان لپ تاپ های اینترنت دارد.

سازگاری یک مسئله است و اگرچه کروم شاید به هر اندازه که به آن دست می یابد پیشرفت کند باز هم مسئله بیشتری وجود خواهد داشت. به همین دلیل است که ویندوز حتی برای نا امید کردن کروم پیروز خواهد بود. بیست در قاعده هشتاد به بیست بزرگ تر از آن چیزی است که هواداران “هشتاد کافی است” فکر می کنند.

مثالی که زده شد دقیقا شبیه به وضعیت مکینتاش است، نرم افزار های اختصاصی بسیار زیادی برای ویندوز موجود است. این برنامه ها قابلییت ساخت برای مکینتاش یا لینوکس را دارند ولی مایکروسافت به قدری برتر است که توسعه دهندگان دلیلی برای این کار نمی بینند.

من هم شاید برای برنامه های سبک یک لپ تاپ اینترنت بخرم، ولی این برنامه هم برای ویندوز نوشته شده است. کروم شاید بسیار محبوب تر از تصور کنونی من شود وقتی این برنامه را هرچه سریع تر برای خود تبدیل کند. ولی خیلی از افراد ویندوز را ترجیح می دهند و خنثی کردن این مشکل هم زمان زیادی می طلبد.

من نمی خواهم مرگ کروم را قبل از آغاز پیش بینی کنم، ولی تفکر درباره تمامی چالش های پیش روی یک سیستم عامل ضروری است و هنوز کسی کاملا آنها را شفاف نکرده است. (به عقیده بعضی حتی مایکروسافت)

منبع :  pcworld.com

ترجمه از محسن انصاری جاوید


برچسب ها:
ارسال شده در اخبار فناوري اطلاعات | ۴ نظر »


۴ پاسخ به “پنج دلیل برای شکست سیستم عامل گوگل کروم”

 1. توسط حسین ترابی در تیر ۲۲, ۱۳۸۸ | پاسخ

  آخه برادر من ، شما که اون پایین نوشتید : Copyright © ۲۰۰۸ InterSoft ، پس برای چی مطلب و ترجمه دیگران ( http://www.tcmaster.blogfa.com/post-103.aspx ) را به نام خودتون اون هم بدون ذکر منبع ترجمه کپی پیست می کنید.
  والله از شما بعیده.
  همین.

  پاسخ سريع

  مدیر سایت

  سلام دوست عزیز
  اگر کمی دقت می کردید متوجه می شدید که منبع اصلی در انتهای مطلب ذکر شده است. اینتر سافت همیشه تلاش نموده است در اطلاع رسانی به اهالی علم صادقانه عمل کرده و منبع و ماخذ اصلی را به عموم معرفی نماید. اگر منظور شما نام مترجم مقاله است شما نام ایشان را بفرمایید تا آنرا نیز قرار دهیم.
  موفق و موید باشید

  پاسخ سريع

 2. توسط محسن در تیر ۲۳, ۱۳۸۸ | پاسخ

  به قول یکی از دوستان گذاشتن لینک مطلب من نه پشیزی از کاربرای شما کم میکنه نه پشیزی به بازدید من اضافه میکنه! ولی حالا فکر کنید نظر من الان درباره شما چیه. نظر من دریاره شما اگه لینک مطلب من رو میگذاشتین چی بود…

  پاسخ سريع

  مدیر سایت

  دوست عزیز
  اگر ما برای شما جوابیه نوشتیم دلیلش این است که برای تمام نویسندگان وبلاگها و وبسایت ها احترام قائلیم حتی اونهایی که از سایت ما کپی برداری می کنند. در آنصورت ما اینجور تلقی میکنیم که عده ای به مطالب ما علاقمند شده اند و این منافاتی با اهداف سایت که همانا بالا بردن سطح دانش آی تی تمام ایرانیان است ، ندارد. در مورد اینکه شما گذشته و یا الان چه نظری داشته اید یا دارید هم باید عرض کنم که هدف اصلی ما آموزش افراد است که برای ما مقدس است و این جوابیه صرفا جهت روشن سازی شخص شما بوده است و بعد از آن اصلا برای ما مهم نیست که دیگر شما چه نظری خواهید داشت و ترجیح می دهیم کار خودمان را بکنیم و به ناسزا گویی دیگران هم پاسخی ندهیم چون معتقدیم مردم بهترین داور هستند و سخنان هر کسی گویای همه چیز است.

  پاسخ سريع

نظر بدهید

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.