tablighat1


با SFC – System File Checker Listing آشنا شوید


حتما برای شما پیش آمده است که گاهی اوقات به دلیل حذف شدن بعضی از فایل های اساسی ویندوز ؛ ویندوز شما خراب و یا ناپیدار شده است. در سیستم عامل های ویندوز تعدادی فایل های اصلی وجود دارد که این فایل ها توسط خود ویندوز محافظت می شوند. فایل هایی که اگر به اشتباه حذف شوند ویندوز آنها را به صورت اتوماتیک بر می گرداند تا به ویندوز آسیبی نرسد. اما برای بر گرداند فایل ها شما نیاز به یک سی دی ویندوز خواهید داشت تا فایل ها دوباره از روی سی دی فراخوانی شوند.

مثلا فایل TCPIP.sys را در نظر بگیرید ، اگر این فایل را حذف کنید با پیغام زیر روبرو خواهید شد که از شما خواسته می شود با قرار دادن سی دی ویندوز اجازه دهید تا این فایل دوباره بازگردانی شود و اگر گزینه ‍Cancel را انتخاب کنید ویندوز شما قطعا آسیب پذیر خواهد شد.

خوب ، اگر شما ندانید که کدام فایل ها حذف شده و یا احتمال حذف شدن فایل های اساسی را میدهید باید از دستور زیر جهت بازگرداندن تمامی فایل های حفاظت شده توسط ویندوز اقدام نمایید:

sfc /scannow

با اجرای این دستور در قسمت RUN تمامی فایل های حفاظت شده چک میشوند و فایل های سالم از داخل سی دی جایگزین فایل های خراب و حذف شده خواهد شد.

تعداد این فایل ها با بیش از ۳۰۰۰ عدد می رسد و شما توسط ابزار های ویندوز قادر به شناسایی آنها نیستید.

ابزار SFC list به شما این امکان را می دهد تا تمامی فایل های محافظت شده توسط ویندوز را شناسایی کنید. من شخصا هنوز کارایی نتایج این برنامه را کاملا متوجه نشده ام و تنها چیزی که به ذهنم میرسد سوء استفاده از این برنامه است !

یعنی میتوان فایل های لیست شده توسط این برنامه را هدف قرار داد تا توسط یک برنامه مخرب ، ویندوز را به طور کامل از پای درآورد …

برنامه را دانلود کنید و آن را در پوشه System32 ویندوز قرار دهید. سپس در قسمت Run فرمان Cmd را وارد کنید و سپس با دستور sfclist برنامه را فراخوانی کنید.

به طور کلی این برنامه با ۴ پارامتر قابل استفاده است :

Sfclist -l

این فرمان تمامی فایل های محافظت شده توسط ویندوز را برای شما لیست خواهد کرد.

sfclist -l .dll

این فرمان لیست را به فایل های dll محدود خواهد کرد. میتوانید پسوند های دیگر را نیز امتحان کنید.

sfclist -l win

این فرمان لیست را به فایل های دارای کلمه win محدود خواهد کرد.

sfclist -p c:\windows\system32\adsiis.dll

این فرمان تحت حافظت بودن یک فایل را برای شما تایید میکند مثلا اگر شما بخواهید یک فایل را از نظر محفاظت چک کنید میتوانید از این فرمان استفاده نمایید.

توسط فرمان sfclist -l  > c:\output.txt نیز میتوانید یک فایل متنی حاوی لیست کامل در درایو C داشته باشید.


برچسب ها:,
ارسال شده در ترفند و آموزش ويندوز | بدون نظر »

نظر بدهید

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.