tablighat1


تهیه نسخه ی پشتیبان از تنظیمات شبکه


%d8%aa%d9%87%db%8c%d9%87-%d9%86%d8%b3%d8%ae%d9%87-%db%8c-%d9%be%d8%b4%d8%aa%db%8c%d8%a8%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d8%b2-%d8%aa%d9%86%d8%b8%db%8c%d9%85%d8%a7%d8%aa-%d8%b4%d8%a8%da%a9%d9%87

ست کردن تنظیمات مختلف شبکه، وقتی به کاری روزانه تبدیل شود بدون شک طاقت فرسا و کسل کننده خواهد شد. از طرف دیگر، وقتی بناست تغییراتی در تنظیمات شبکه ایجاد کنید، ممکن است ناخداگاه به تنظیمات اصلی صدمه بزنید که شبکه را دچار اختلال می کند. بنابراین داشتن نسخه ی پشتیبان از تنظیمات شبکه بسیار ضروری به نظر می رسد.

در این پست ما با دستورات کاربردی محیط Command Prompt آشنا شدیم و همچنین آموختیم چگونه می توان از این دستورات در Batch File ها استفاده نمود. در این مطلب نیز، ابتدا با نحوه ی گرفتن نسخه ی پشتیبان از تنظیمات شبکه آشنا می شویم و در ادامه با ساخت یک Batch File ، استفاده از این دستورات را ساده خواهیم کرد.

چگونه از تنظیمات شبکه نسخه ی پشتیبان بگیریم؟

همان طور که می دانید با دستور netsh می توانید انواع و اقسام تنظیمات Local و یا Remote شبکه را اضافه و یا تغییر دهید. این دستور در زیر مجموعه ی خود دستوری به نام Dump دارد که برای نمایش و یا ذخیره کردن تنظیمات شبکه است. برای گرفتن یک نسخه ی پشتیبان کلی و از طریق دستور netsh ، به شکل زیر عمل می کنیم:

netsh dump > d:\backup.dmp

این دستور نسخه ی پشتیبان تنظیمات شبکه را در درایو D ذخیره می کند. همان طور که می دانید دستور netsh شامل شاخه هایی نظیر Interface، Routing، Ras و … است. اگر بخواهید به صورت جزیی تر نسخه ی پشتیبان تهیه کنید می توانید برای مثال به شکل زیر عمل کنید:

netsh interface ip dump > d:\backup.dmp

به این نکته نیز توجه کنید که برای گرفتن نسخه ی پشتیبن نباید وارد شاخه ی Netsh شوید. نوشتن دستورات بالا به خودی خود کافی هستند.

وارد کردن تنظیمات شبکه:

بعد از گرفتن نسخه ی پشتیبان می توانید با خیال راحت تنظیمات شبکه را دست کاری کنید. مهم نیست چه بر سر تنظیمات شبکه می آورید، مهم این است که بتوانید تنظیمات پیش فرض را برگردانید. برای این کار دستور زیر را تایپ کنید:

netsh –f backup.dmp

البته قبل از اجرای این دستور، باید وارد شاخه ای شوید که نسخه ی پشتیبان در آن قرار دارد. در این مثال درایو D. به همین راحتی تنظیمات پیش فرض شبکه اعمال می شود.

ساخت یک Batch File برای گرفتن نسخه ی پشتیبان:

انجام کار های ذکر شده بسیار ساده است. اما با این حال اگر تبدیل به یک کار همیشگی شوند، عذاب آور خواهد شد. ضمن اینکه هنگامی که برای یک مشتری، شبکه ای طراحی و راه اندازی می کنید، می توانید یک Batch File ساخته و آن را به صاحب کار دهید تا در هنگام بروز مشکلی ساده، مجبور نشوید شخصا در محل حاضر شوید.

برای این کار ابتدا یک منو ایجاد می کنیم تا بتوانید با تایپ یک عدد، نسخه ی پشتیبان تهیه کنید و یا آن را برگردانید. سپس با استفاده از تابع شرطی IF، فایل را طوری برنامه ریزی می کنیم تا با وارد کردن هر عدد، کاری خاص انجام دهد. قسمتی از این فایل را در شکل زیر میبینید.

backup_network_connection_batchfile_

فایل آماده را می توانید از این آدرس دانلود کنید. فراموش نکنید نسخه ی پشتیبان در همان فولدری که این Batch File قرار دارد، ذخیره می شود. البته این حالت را به راحتی می توانید تغییر دهید.


برچسب ها:, ,
ارسال شده در ترفند و آموزش مديريت شبكه | بدون نظر »

نظر بدهید

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.