tablighat1


آموزش ۱۰ نکته مهم برای جلوگیری از پر شدن درایو ها


%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-10-%d9%86%d9%83%d8%aa%d9%87-%d9%85%d9%87%d9%85-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%ac%d9%84%d9%88%da%af%db%8c%d8%b1%db%8c-%d8%a7%d8%b2-%d9%be%d8%b1-%d8%b4%d8%af%d9%86-%d8%af

۱- هنگام پارتیشن بندی فضای کافی با توجه تعداد نرم افزارهایی که میخواهید نصب کنید در نظر بگیرید باید توجه داشته باشید در درایو ویندوز بهتراست همیشه فضااضافی بین یک تا دو گیگابایت خالی باشد.
۲- هنگام نصب برنامه ها مسیری غیراز درایو ویندوز بدهید. بیشتربرنامه های نصب امکان تغییروتعیین محل نصب رادراختیار شما میگذارند.
۳- نکته مهم هنگام نصب اینست که برنامه امکان سفارشی کردن نحوه نصب ( Custom) به شما میدهد. بطور مثال شما میخواهید جهت امور تایپ و نشررومیزی نرم افزار ورد نصب کنید، ولی به سایر موارد مجموعه آفیس نیاز ندارید، با استفاده از امکان سفارشی کردن نصب حجم فایلهای برنامه را کاهش میدهید. باید توجه کنید حتی اگر محل نصب را تغیییر دهید بازهم مقداری اطلاعات روی درایو ویندوز نصب میشود مانند فایلهای -sample کتابخانه ها- اشتراک گذاری برنامه- dll ها و share ها با استفاده از custom تاحدودی نصب این فایلها قابل کنترل است. البته در این امر دقت نمایید بعضی ازاین فایلها جهت استفاده کامل و بهتر از برنامه ها الزامی است.


ب – بعد از پر شدن درایو ویندوز هم میشود از روشهایی برای خالی کردن فضای درایو ویندوز استفاده کرد از جمله موارد زیر:

۴- ساده ترین و از بهترین کارها اینست برنامه هایی دیگر نیاز ندارید و یا تا مدت طولانی بکار نخواهید برد از نصب خارج کنید ( Uninstall).
5- همچنین هنگام نصب یا اجرای بعضی از برنامه های اتوران فایلهای موقتی در پوشه ای بنام Temp واقع در شاخه Windows ایجاد میشود که نیازی به آنها نیست برای پیدا کردن این پوشه میتوانید از امکان Search یا Find ویندوز استفاده کنید فایلهای این پوشه را پاک کنید.

۶- خوب است توجه به وضعیت My Documents کنید اگر لازم ندارید اطلاعات آنرا، پاک یا به درایو دیگری انتقال دهید
۷- کسانی که از اینترنت استفاده میکنند میتوانند بصورت Offline هم صفحاتی راکه از قبل بازدید کرده اند را دوباره ببیند این صفحات در پوشه موقتی بنام Temporary Internet Files ذخیره میشود در صورتی که دیگر نیاز ندارید این پوشه را با استفاده از برنامه Disk Cleanup خالی کنید در ضمن با این برنامه بعضی از فایلهای اضافی دیگر راهم میتوانید از سطح دیسک پاک نمایید.
۸- در ادامه بحث بالا میتوانید پوشه Temporary Internet Files بجای دیگری انتقال دهید روش آن بدین صورت است درپنجره Internet Explorer از منوی Tools دستور Internet Option را اجراکنید سپس روی دکمه Settings کلیک کنید در پنجره بازشده برروی دکمه Move Folder کلیک کرده درایو دلخواه خودرا انتخاب کنید پس از چند لحظه ویندوز راه اندازی دوباره میشود جایجایی انجام شده است.
علاوه روشهای فوق دو روش دیگر هم میتوانید استفاده کنید ولی قبل هرچیز بگویم باید دقت لازم را بنمایید و در صورتی که واقعا احتیاج به فضای بیشتر دارید اقدام به این کار کنید:
۹- تنظیم برنامه بازیابی اطلاعات در ویندوز اکس پی ، مسیر آن بدین شکل است
Start _ all programs _ Accessories _ System Tools _ System Restore
پس اجرا پنجره آغازین این برنامه نمایش داده میشود این نکته برای کسانی که با کار این برنامه آشنا نیستند عرض کنم که درمواقعی ویندوز دچار مشکلی میشود مانند اینکه پس نصب برنامه ای اختلالاتی در ویندوز بوجود میاید میتوانید به وضعیت قبل از نصب آن برنامه برگردیم برای اینکار کافی است در همان پنجره آغازین برنامه در حالی که گزینه پیش فرض یعنی Restore My Computer… فعال است دکمه next را کلیک کنیم در پنجره بعدی شما با یک قسمت تقویم مانند مواجه خواهید شد که با کلیک بر روزهایی که قابل انتخاب هستند شرح مختصری در سمت راست پنجره از کارهایی که در آن روز انجام شده است خواهید دید اگر بر روی دکمه next کلیک کنید پس از مدتی سیستم راه اندازی مجدد خواهد شد و هنگام ورود به ویندوز به پیغام داده شده ok دهید خواهید دید وضعیت ویندوز به حالت آن روزی که انتخاب کرده اید باز گذشته است.
چنین امکانی در ویندوز اکس پی بخاطر اینست که ویندوز همیشه نسخه ای از آخرین وضعیت خودرا در پوشه ای مخفی بنام System Volume Information نگهداری میکند حجم این پوشه میتوانید در پنچره آغازین برنامه یادشده تنظیم نمایید .
روش تغییر حجم این پوشه بدین صورت است که روی گزینه System Restore Settings کلیک کنید. در برگه پیش فرض System Restore درایو مورد نظر خود راانتخاب کنید و سپس روی دکمه Settings کلیک کنید آنگاه اهرم را به سمت کم بکشید. میتوانید در صورت دل خواه برای سایر درایوها هم این کار راانجام دهید.
اگر فکر میکنید هیچ وقت نیازی به بازیابی وضعیت ویندوز ندارید میتوانید در همان برگه نخست گزینه Turn Off System Restore On All Drives را فعال کنید وسپس دکمه Ok را کلیک کنید در این صورت دیگر فضایی برای بازیابی وضعیت در نظر گرفته نمیشود.
۱۰- روش مخاطره آمیز دیگر برای افزایش فضای درایو ویندوز دستکاری در میزان حافظه مجازی سیستم میباشد البته چندان توصیه به اینکار نمیکنم ولی به عنوان یک روش ازآن یاد میکنم. اگر شما حالت نشان دادن فایلهای مخفی فعال کنید در ریشه درایو ویندوز فایل حجیمی بنام Pagefile.sys خواهید دید که در حقیقت همان حافظه مجازی ویندوز است
قابل توجه شما اینکه این حجم بصورت یک فضای سبزرنگ در پنچره برنامه Disk Defragmenter میتوانید ببینید که اغلب بصورت یک تیکه و غیرقابل جابجایی است.
برای آنهایی که نمدانند حافظه مجازی چیست باید بگویم تمامی کارها و فعل و انفعالاتی که ویندوز انجام میدهد که احتیاج به حافظه داشته باشد از حافظه رم استفاده میکند ولی گاهی وقتها میزان حافظه رم کافی نمیباشد مانند هنگام کار با فایلهای حجیم گرافیکی ، در این صورت ویندوز از حافظه مجازی استفاده میکند بدین لحاظ برای سیستمهایی که از رم کمی برخوردار هستند جنبه حیاتی این نوع حافظه دارد ولی در رایانه هایی که از رم خوب و کافی برخوردار هستند میتواند این حجم حافظه مجازی را کم کرد ، بااین وجود بهتر است همیشه مفدار مناسبی را در نظر گرفت
روش تغییر حافظه مجازی سیستم بدین صورت است که ابتدا روی My Computer راست کلیک میکنیم سپس دستور Properties اجرا میکنیم در پنجره باز شده برگه Advanced را فعال میکنیم در قسمت Performance روی دکمه settings کلیک میکنیم در پنجره بازشده برگه Advanced را فعال میکنیم. در پایین پنجره قسمت Virtual Memory روی دکمه Change کلیک میکنیم در پنجره باز شده درایو ویندوز را انتخاب و در قسمت Custom Size عددی را به عنوان حافظه مجازی نصب شدهSize Initial وارد میکنیم مثلا ۳۰۰ سایر قسمتها را لازم نیست دست بزنید حال روی دکمه Set کلیک کنید و سرانجام روی Ok کلیک کنید. کار تمام است. البته اگر مقدار حافظه مجازی صفر بگیرید کلا این فایل از روی دیسک حذف میشود و شما دیگر آن فضای سبز رنگ در Disk Defragmenter را نخواهید دید ولی همان طور که گفتم بهتر است مقدار مناسبی باتوجه به رم سیستمتان در نظر بگیرید .

(نگارنده: مهندس فرید _  منبع: سایت ست ست)


برچسب ها:,
ارسال شده در ترفند و آموزش ويندوز | بدون نظر »

نظر بدهید

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.