tablighat1


ساخت بوت دوگانه‌ برای همسایگی ویستا و اکس‌پی


ارتقای یک سیستم‌عامل همواره نیاز به جسارت خاصی داشته است؛ چراکه به عنوان کاربر سیستم‌عامل جدید دقیقاً نمی‌دانید این سیستم‌عامل چگونه کار می‌کند، نمی‌توانید کاملاً مطمئن باشید که سیستم‌عامل جدید با تمام سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای مورد نیازتان سازگاری داشته باشد. به اضافه این‌که، فراگیری کامل کار با سیستم‌عامل جدید نیز، احتیاج به زمان دارد که باعث می‌گردد از کارهای عادی خود باز بمانید. خوشبختانه می‌توانید با انجام تنظیماتی نه‌‌چندان سخت، هم طعم خوش استفاده از یک سیستم‌عامل جدید را بچشید و هم بدون مشکل به کارهای معمول خود رسیدگی کنید. این تنظیماتِ نه‌چندان سخت، ایجاد یک سیستم بوت دوگانه است. به این معنی که هر دو سیستم‌عامل را روی کامپیوتر خود نصب کنید. تا در هنگام بوت شدن کامپیوتر انتخاب کنید که کدام سیستم‌عامل فرا خوانی شود. در واقع می‌توان گفت یک سیستم بوت دوگانه یکی از بهترین راه‌هایی است که با استفاده از آن‌ها می‌توانید بدون ایجاد مشکلی در سیستم‌عامل فعلی خود، از سیستم‌عامل جدید نیز استفاده کنید. این کار این امتیاز را دارد که بدون آن‌که به برنامه‌های مورد نیاز خود صدمه بزنید، با اجرا یا نصب آن‌ها در سیستم‌عامل جدید، از سازگار بودن یا نبودن آن‌ها با سیستم‌عامل جدید مطلع شوید. مراحل انجام کار چندان دشوار نیست، ولی ممکن است کمی زمانبر باشد. ما شما را قدم به قدم برای ایجاد یک سیستم بوت دوگانه همراهی می‌کنیم.

 

 
آماده‌سازی

قبل از نصب سیستم‌عامل جدید یا ایجاد هر گونه تغییر در سیستم، بهتر است ابتدا از اطلاعات موجود در کامپیوتر خود پشتیبان تهیه کنید و آن را روی ابزارهای ذخیره‌سازی خارجی یا حافظه‌های قابل حمل قرار دهید تا اگر در خلال انجام کار، مرحله‌ای را به درستی انجام ندادید و مجبور شدید یک یا هر دو سیستم‌عامل را مجدداً نصب کنید، حداقل اطلاعات اصلی و حیاتی هارددیسک خود را از دست ندهید.

در این مقاله فرض می‌کنیم که می‌خواهیم ویستا را روی کامپیوتری نصب کنیم که ویندوز اکس‌پی روی آن نصب شده است. البته افزودن اکس‌پی به کامپیوتری که ویستا روی آن نصب شده نیز امکان پذیر است، ولی راحت‌تر آن است که سیستم‌عامل جدید را بعد از سیستم‌عامل قدیمی نصب کنیم. می‌توانید هر دو کار را انجام دهید و در نهایت تأثیری در نتیجه کار نخواهد داشت.

البته مسئله‌ بسیار بااهمیت در این رابطه این است که اگر می‌خواهید ابتدا در کامپیوتر خود سیستم‌عامل جدید را نصب کنید، حتماً از پشتیبانی سخت‌افزار کامپیوتر از سیستم‌عامل جدید مطمئن شوید.(کافی است چند دقیقه وقت بگذارید و نرم افزار Vista Upgrade Advisor را از سایت www.microsoft.com/windows vista /upgrade advisor دریافت کنید و با اجرای آن ببینید که می‌توانید ویستا را روی پی‌سی خود نصب کنید یا خیر

نصب

اولین نکته در ایجاد بوت دوگانه این است که هر سیستم‌عامل باید روی درایو مخصوص خود نصب شود. به عبارت دیگر، هیچ گاه نباید دو سیستم‌عامل را روی یک درایو مشترک نصب کرد. البته راه‌حل بهتر آن است که سیستم‌عامل دوم را روی یک هارددیسک دیگر نصب کنید.

باید توجه کنید که اگر هارد‌دیسک خود را پارتیشن‌بندی کرده‌اید، باید متوجه باشید که هر سیستم‌عامل نامگذاری مخصوص خود را روی پارتیشن‌ها انجام می‌دهد و از نظر هر سیستم‌عامل، درایوی که روی آن نصب شده است، درایو C نام دارد.

ممکن است به اعمال تغییراتی در نحوه پارتیشن‌بندی هارددیسک خود احتیاج داشته باشید که می‌توانید این کار را با استفاده از نرم‌افزار Disk Management در ویندوز اکس‌پی صورت دهید. روی آیکون My Computer راست‌کلیک کنید و گزینه Manage را از روی منوی ظاهر‌شده انتخاب کنید. البته قبل از آن لازم است توجه کنید که در پنجره سمت چپ سر‌شاخه Computer Momeagement را انتخاب کرده باشید.

اگر در حال حاضر پارتیشنی دارید که بیش از چهل گیگابایت فضای آزاد دارد، نیازی به ایجاد تغییرات در پارتیشن‌ها ندارید و می‌توانید از همین درایو برای نصب ویندوز استفاده کنید.

برای پارتیشن‌بندی و ایجاد تغییرات در درایوهای هارددیسک، نرم‌افزارهای دیگری چون Acronis Disk Director Suite و Norton Partition Magic را در اختیار خواهید داشت (که البته رایگان نیستند)، ولی نرم‌افزار Gparted Live CD در آدرس gparted.sourceforge.net/livecd.php به صورت رایگان عرضه می‌شود که با آن می‌توانید یک سی‌دی بوت بسازید و با استفاده از آن کامپیوتر را بوت کنید.

بعد از آن‌که پارتیشن مورد نیاز برای نصب ویستا را ایجاد کردید، قدم به مرحله بعدی نصب می‌گذاریم که غیر‌فعال کردن نرم‌افزارهای ضد ویروس یا جاسوس‌افزار است. بعد از آن‌که دیسک ویستا را در درایو قرار دهید یا کامپیوتر را مجدداً راه‌اندازی کنید و مستقیماً از روی DVD ویستا آن را بوت کنید.

در این مرحله ممکن است احتیاج پیدا کنید که وارد BIOS شوید. (برای ورود به BIOS بسته به نوع کامپیوتر باید در هنگام بوت شدن کلید Del یا F2 را بزنید). وقتی وارد نرم‌افزار تنظیمات BIOS شدید، درایو نوری خود را به عنوان درایو اصلی بوت مشخص کنید. تنظیمات را ذخیره نمایید و از BIOS خارج شوید کامپیوتر مجدداً راه اندازی خواهد شد.

در ابتدای کار هنگامی که هارد‌دیسک ویستا بوت می‌شود، ویندوز از شما زبان و محل زندگیتان را خواهد پرسید. پیش از آن‌که مراحل نصب آغاز شود، بهتر است کمی برای مطالعه بخش What To Know Before Installing Windows وقت بگذارید و مروری کلی بر آن داشته باشید و سپس روی کلید Install Now کلیک نمائید. شماره سریال ویستا را که همواره در پشت بسته حاوی CD چاپ شده است، وارد نمایید.

Accept Microsoft’s Licensing را انتخاب کنید و روی Next کلیک کنید. در هنگام نصب مراقب باشید به جای انتخاب گزینه Upgrade گزینه Custom Installation را کلیک کرده باشید. بعد از آن آدرس یک پارتیشن خالی را برای نصب به ویستا بدهید. (دقت کنید که پارتیشنی که در آن اکس‌پی‌نصب شده است، نباشد) روی Next کلیک کنید تا عملیات نصب آغاز شود. کلیه مراحل نصب به طور خود کار انجام می‌شود و هرگاه نیاز باشد، کامپیوتر به طور خودکار بوت خواهد شد.

می‌توانید کامپیوتر را به حال خود رها کنید. ولی خیلی از آن دور نشوید، عملیات نصب بسته به نوع سخت‌افزار کامپیوترتان می‌تواند از سی دقیقه تا سه ساعت به طول بینجامد. البته بعد از پایان عملیات نصب نیز باز هم باید مدتی به آن زمان بدهید تا عملیات کاملاً انجام شود. 
 

یک حساب Administrator بسازید، نام کامپیوتر را وارد کنید و تنظیمات پیش‌فرض Windows Protation را بپذیرید، تاریخ و زمان را تنظیم کنید و روی Start کلیک کنید. بعد از آن‌که ویستا بالا آمد، کمی به آن زمان بدهید تا سایر نرم‌افزارهای مورد نیاز نیز نصب شود. بعد از آن نرم‌افزارهای ضد‌ویروس و ضد‌جاسوس‌افزار سازگار با ویستا را نصب کنید.

پیکر بندی و مدیریت

حال هرگاه که کامپیوتر بوت می‌شود، منویی روبه‌روی خود خواهید دید که از شما خواهد پرسید که کدام سیستم‌عامل برای فراخوانی انتخاب شود. البته یکی از گزینه‌ها با نام Microsoft Windows Vista و دیگری Earlier Version Of Windows نام دارد که با کلیک روی آن اکس‌پی بالا می‌آید. اگر می‌خواهید در هنگام بوت شدن اختیارات بیشتری داشته باشید، هنگامی که Microsoft Windows Vista را انتخاب کرده‌اید، کلید F8 را بزنید تا امکاناتی چون Last Known Good Configuration ،Safe Mode و … در اختیارتان قرار بدهد.
 


برچسب ها:,
ارسال شده در ترفند و آموزش ويندوز | یک نظر »


یک پاسخ به “ساخت بوت دوگانه‌ برای همسایگی ویستا و اکس‌پی”

  1. توسط امید در مرداد ۳۱, ۱۳۸۷ | پاسخ

    سلام
    عزیزم اشتباه میکنی و نتیجه نمیده .

    پاسخ سريع

نظر بدهید

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.