tablighat1


همسایگی دو گانگستر؛ چگونگی نصب ویستا و لینوکس در کنار هم‌


آموزش این شماره برای کسانی است که دوست دارند لینوکس را در کنار ویستا استفاده کنند. تا کنون بارها از چگونه نصب کردن لینوکس در کنار ویندوز صحبت کردیم. این بار می‌خواهیم به طور عملی و با در نظر گرفتن شرایط مختلف و بدون هیچ‌گونه دردسری به شما بگوییم که چگونه هم ویستا و‌ هم لینوکس داشته باشید. در این آموزش نیازی به پاک کردن یک پارتیشن یا فرمت کردن هارددیسک ندارید و در همان وضعیتی که هارددیسک شما قرار دارد، سیستم‌عامل جدید را نصب خواهید کرد. توزیع لینوکس استفاده شده در این مقاله ا‌وبونتو نسخه ۰۴/۷ است. البته نسخه ۱۰/۷ اوبونتو نیز منتشر شده است. ولی فکر کردیم چون ممکن است هنوز کاربران زیادی به این نسخه دسترسی پیدا نکرده باشند، نسخه ۰۴/۷ را انتخاب کردیم. انتخاب توزیع اوبونتو نیز از آن جهت است که کار با آن ساده‌تر است. شما می‌توانید به راحتی هر توزیع دیگری را جایگزین اوبونتو کنید و از این آموزش استفاده نمایید. اگر می‌خواهید ویندوز ویستا یا اوبونتو را روی کامپیوتری نصب کنید که تا کنون از آن استفاده کرده‌اید، سه حالت قابل تصور است: ویندوز اکس‌پی روی آن نصب باشد، ویستا روی آن نصب باشد و نهایتاً لینوکس را نصب کرده‌اید. اگر ویندوز اکس‌پی روی هارددیسک نصب است، می‌توانید ویندوز ویستا یا اوبونتو را انتخاب و نصب کنید. مراحل نصب این دو به همان صورت است که در پست شماره‌ ۳۲ آموزش دادیم. پس فرض ما این است که اکنون ویندوز ویستا یا اوبونتو روی هارددیسک نصب است و می‌خواهیم دیگری را کنار آن نصب نماییم.

 

 
نصب اوبونتو (ویستا نصب شده است)

روی هارددیسک ویندوز ویستا نصب است و تمام پارتیشن‌ها تحت این ویندوز و فرمت شده هستند. می‌خواهیم لینوکس اوبونتو را بدون تغییر دادن وضعیت پارتیشن‌ها یا پاک کردن آن‌ها و انتقال اطلاعات، نصب کنیم. مراحل کار به صورت زیر است:

u وارد ویندوز ویستا شوید و ابزار Disk Management را از مسیر My Computer>Manage  اجرا کنید.

 

v روی پارتیشنی که ویندوز ویستا نصب شده است راست کلیک کنید و گزینه Shrink Volume را انتخاب کنید. توجه کنید که این پارتیشن حداقل باید پنج گیگابایت خالی باشد که بتوان از  آن یک پارتیشن جدید تفکیک کرد.

w اکنون می‌خواهیم عملیات Shrink یا کوچک کردن پارتیشن و ساخت یک پارتیشن جدید را انجام دهیم. در پنجره ابزار Shrink اندازه کل پارتیشن و اندازه فضای خالی روی این پارتیشن مشخص شده است. می‌توانید از گزینه سوم اندازه پارتیشن جدید را تعریف کنید.

توجه کنید که این اندازه (حداقل پنج گیگابایت) نباید از کل فضای خالی پارتیشنی که ویندوز ویستا روی آن نصب شده است، بیشتر باشد. پس از تعریف اندازه پارتیشن جدید، دکمه Shrink را کلیک کنید.

x نهایتاً باید یک پارتیشن جدید همانند شکل زیر ساخته باشید. در این مرحله پارتیشن اولیه را Primary تعریف کنید. همان‌طور که می‌بینید پارتیشن جدید بدون فرمتی ساختیم و به پارتیشن‌های دیگر هارددیسک کاری نداریم.

 

y اکنون دیسک نصب اوبونتو را درون درایو نوری قرار دهید و کامپیوتر را ریستارت و شروع به نصب اوبونتو نمایید (راهنمای کامل نصب اوبونتو در پست شماره ۳۲ چاپ شده است). فقط به این نکته توجه داشته باشید که باید پارتیشن جدید ساخته شده را برای نصب لینوکس انتخاب کنید.

z وقتی که اوبونتو نصب شد، کامپیوتر ریستارت می‌شود و منوی بوت Grub نمایش داده می‌شود. به طور پیش‌فرض Grub ویندوز ویستا را شناخته است و یک گزینه زیر عنوان “Other operating systems” به نام “Windows Vista/Longhorn loader” ساخته است و آن را به عنوان گزینه پیش‌فرض برای اجرا انتخاب کرده است.

 

 

{ اگر می‌خواهید لینوکس به طور پیش‌فرض اجرا شود و گزینه اجرای ویستا را دستی انتخاب کنید، فایل menu.lst  را از مسیر boot/grub/ در یک ویرایشگر متن باز کنید و مقدار vaule را از چهار به صفر تغییر دهید.

 

نصب ویستا (اوبونتو نصب شده است)

روی هارددیسک لینوکس اوبونتو نصب شده است و تمام هارددیسک به فرمت پارتیشن‌های لینوکس است. مراحل کار برای نصب ویستا به صورت زیر است:

u اوبونتو یک ابزار مدیریت پارتیشن به نام GParted دارد.
این ابزار را از مسیر زیر اجرا کنید:
 Administration>GNOME Partition Editor>System
اگر از توزیع لینوکسی غیر از اوبونتو استفاده می‌کنید و روی آن یک ابزار مدیریت پارتیشن ندارید، می‌توانید از دیسک زنده اوبونتو استفاده کنید. این دیسک را در درایو نوری قرار دهید و کامپیوتر را ریستارت کنید. وقتی اوبونتو کاملاً اجرا شد، از مسیر گفته شده GParted را اجرا کنید.

 

v وقتی GParted اجرا شد، پارتیشن اصلی لینوکس یا همان پارتیشن ریشه (/)‌ را انتخاب کنید و روی آن راست کلیک و گزینه Resize/Move را انتخاب کنید.

 

 

w می‌خواهیم از فضای خالی پارتیشن ریشه یک پارتیشن برای نصب ویستا انتخاب کنیم. برای نصب ویستا حداقل به ده گیگابایت فضای خالی نیاز دارید. پس باید این پارتیشن حداقل ده گیگابایت فضای خالی داشته باشد. در غیر این صورت باید به سراغ پارتیشن‌های دیگر مانند home/ بروید.

فضای مورد نیاز خودتان را تعریف کنید و کلید Apply را کلیک کنید. اکنون باید پارتیشن جدیدی روی هارددیسک ساخته شده باشد. نگران فرمت این پارتیشن نباشید، چون در هنگام نصب ویستا فرمت‌بندی می‌شود.

x دوباره پارتیشن ریشه را انتخاب کنید و روی آن راست کلیک و گزینه Manage Flags را انتخاب کنید. می‌بینید که فلگ boot تیک‌دار است. بدین معنی که تنها پارتیشن بوت سیستم، این پارتیشن است. تیک این فلگ را بردارید و Close کنید.

y دی‌وی‌دی نصب ویستا را درون درایونوری قرار دهید و کامپیوتر را ریستارت کنید و شروع به نصب ویستا نمایید

z در مرحله انتخاب پارتیشن، پارتیشنی که ساخته‌اید را انتخاب کنید و مراحل نصب ویستا را ادامه دهید تا ویستا نصب و اجرا شود.

 

{ اگر متوجه شده باشید، با نصب ویستا برنامه بوت اوبونتو از بین رفت. چون ویستا روی سکتورهای MBR  هارددیسک دستورات و برنامه بوت خودش را نوشته است و در نتیجه منوی بوت لینوکس یا Grub از بین می‌رود. اکنون ویستا و اوبونتو روی سیستم نصب هستند. فقط باید Grub را تعمیر کنیم و مجدداً آن را فعال نماییم. فراموش نکنید که برنامه بوت لینوکس می‌تواند ویندوز را بشناسد و مدیریت کند. ولی برعکس آن مقدور نیست.

دیسک زنده اوبونتو را در درایو نوری قرار دهید و پس از اجرا، از مسیر Applications>Accessories>Terminal ترمینال خط فرمان را اجرا نمایید.

 

| در ترمینال خط فرمان دستور sudo grub را اجرا کنید تا برنامه مدیریت بوت اوبونتو اجرا شود. سپس دستور find/boot/grub/stage1 را برای یافتن محل نصب گراب اجرا کنید. جواب این دستور عبارت (hd0.0) یا عبارتی مانند آن است. این عبارت یعنی پارتیشن صفر روی هارددیسک اول محل نصب مجدد گراب را می‌گوید.

} به ترتیب دستورهای (‌root (hd0.0 و (‌setup (hd0.0 را اجرا کنید. این دستورها گراب را مجدداً روی سکتور MBR  نصب می‌کنند.

~ کامپیوتر را ریستارت کنید و وارد ویستا شوید. تا این مرحله هنوز خبری از برنامه بوت لینوکس نیست! در این مرحله به برنامه EasyBCD نیاز خواهید داشت. این برنامه می‌تواند برنامه بوت ویستا را مدیریت کند. این برنامه را از آدرس www.neosmart.net دانلود و پس از آن نصب کنید.

uu از ابزارهای سمت چپ برنامه EasyBCD گزینه Add/Remove و پس از آن برگه Linux/BSD را انتخاب کنید. نوع برنامه بوت را Grub و نام آن را Ubuntu انتخاب کنید. در گزینه بعدی پارتیشن نصب لینوکس را انتخاب کنید.

 

vu سپس دکمه Add Entry را کلیک کنید و پس از آن Save و از برنامه خارج شوید و کامپیوتر را ریستارت کنید.
wu اکنون باید برنامه بوت ویندوز را با دو گزینه Microsoft Windows Vista و Ubuntu ببینید. انتخاب هر یک شما را وارد آن سیستم‌عامل می‌کند.

 

 
همان‌طور که دیدید در این روش بدون دستکاری پارتیشن‌های هارددیسک به‌طور دستی و یا پاک کردن اطلا‌عات یک پارتیشن و فرمت مجدد آن و یا حتی سیستم‌عامل نصب شده روی هارددیسک، توانستیم ویستا را روی لینوکس و لینوکس را روی ویستا نصب کنیم. روش‌های دیگری نیز برای نصب این دو سیستم‌عامل در کنار هم وجود دارد. انتخاب هر روش بستگی به شرایط سیستم شما و مهارتتان دارد.
 

 


برچسب ها:, , ,
ارسال شده در ترفند و آموزش لينوكس, ترفند و آموزش ويندوز | ۲ نظر »


۲ پاسخ به “همسایگی دو گانگستر؛ چگونگی نصب ویستا و لینوکس در کنار هم‌”

 1. توسط shahram در تیر ۱۸, ۱۳۸۷ | پاسخ

  be ubuntu tohin mikoni ageh bekhaay windowzzz ham dashte bashi. wali ageh tasmim ineh in partitionhaat aslan niaaz nist choon ubuntu hamaro anjaam mide

  پاسخ سريع

 2. توسط شاهــــین در تیر ۱۵, ۱۳۸۸ | پاسخ

  من لپ تاپی خریدم که روش اوبانتو داره. حالا میخوام به کل درایوهای لینوکسی رو پاک کنم و روش اکس پی نصب کنم.به هیچ وجه لینوکس نیاز ندارم. نمیدونم چه کنم. داس و بوت ۹۸ که فایل سیستم لینوکس رو نمیشناسن. اکس پی و ویستا هم که نمیشه نصب کرد.از توی خود لینوکس هم که نمیشه خودش رو اف-دیسک کرد! میشه راهنمایی کنید؟

  در ضمن اگر لطف کردید پاسخ دادید بی زحمت سیستم اطلاع رسانی با ای میل رو هم فعال کنید که من خبر دار بشم
  ممنونم

  پاسخ سريع

نظر بدهید

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.