tablighat1


اطلاعات به آسانی پاک نمی شوند!


آزمایشگاه بازیابی اطلاعات به صورت سخت افزاری

آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید، اطلاعاتی را که از روی رایانه یا کارت حافظه تلفن همراهتان پاک می‌کنید، همچنان روی هارد دیسک رایانه و کارت حافظه تلفن باقی می‌ماند؟

آیا به‌این فکر کرده‌اید که با استفاده از هزاران نرم‌افزار بازیابی اطلاعات موجود در بازار، اطلاعات پاک شده به راحتی قابل دریافت هستند؟ بنابراین حتما این را هم می‌دانید که نباید رایانه، تلفن همراه یا دوربین دیجیتالی خود را در اختیار افرادی که مورد اعتماد شما نیستند یا آنان را نمی‌شناسید قرار دهید.
پاک شدن آدرس‌های فایل، این تصور را در افراد به وجود می‌آورد که فایل مورد نظر به‌طورکلی پاک شده و در بسیاری از موارد افراد به تصور اینکه فایل شخصی و خصوصی آنها پاک شده‌است، هارد رایانه خود را به دلایل متعدد در اختیار دیگران و افراد ناشناس قرار می‌دهند.

ممکن است فردی که تمایل به سوء‌استفاده دارد به هارد شما دسترسی پیدا کرده و اطلاعات شخصی شما را بازیابی کند و به هر نحوی که تمایل دارد از آن بهره برداری کند. کسی که می‌خواهد اطلاعات خود را به معنی واقعی از سامانه عامل، حافظه سیم‌کارت یا موارد مشابه پاک کند می‌تواند با استفاده از عمل Wipo Info (انهدام اطلاعات) این کار را انجام دهد، به‌طوری که دیگر به هیچ عنوان اطلاعات پاک شده بازیابی نخواهد شد.

اکنون تعدادی از ابرسازندگان دوربین‌های دیجیتال در دنیا برای حفظ امنیت مواردی را مورد توجه قرار داده‌اند به‌طوری که هر زمان کارت حافظه دوربین دیجیتال فرمت شد، دیگر اطلاعات آن قابل بازیابی نیست.

در مورد تلفن همراه نیز باید گفت اگر اطلاعات پاک شده، روی سیم کارت ذخیره باشد، به راحتی قابل بازیابی نیست، به‌دلیل اینکه سیم کارت‌ها دارای رمز امنیتی هستند، اما اگر اطلاعات پاک شده روی کارت حافظه گوشی باشد، مانند رایانه به راحتی قابل بازیابی است.

برای بازیابی فایل‌های پاک شده، روش‌های متنوعی وجود دارد که در مرحله نخست آدرس‌های فایل پاک شده به  Recycle Binمی‌رود که با  کلیک راست ماوس و انتخاب گزینه  Restoreمی‌توان فایل را بازگرداند.

اما اگر در  Recycle Bin نبود با نرم‌افزارهای متفاوتی نظیر Undelete  Fast File و  Easy Recovery قابل بازیابی است.

اگر هارد رایانه شما دارای  ۱۰۰ گیگابایت حافظه باشد و اطلاعات شما نیز پاک شده باشد و دوباره رایانه را پر از اطلاعات کنید به‌طوری که ۱۰۰ گیگابایت، باز هم پر شود، دیگر فایل پاک شده شما قابل بازیابی نیست زیرا به جای آن، فایل دیگری قرار داده‌اید.

…و در آخر اینکه بهتر است بیشتر مراقب باشید.

منبع: همشهری آنلاین


برچسب ها:
ارسال شده در آموزش عمومي | بدون نظر »

نظر بدهید

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.