tablighat1


نکاتی در رابطه با افزایش راندمان ویندوز (بخش دوم)


%d9%86%d9%83%d8%a7%d8%aa%d9%8a-%d8%af%d8%b1-%d8%b1%d8%a7%d8%a8%d8%b7%d9%87-%d8%a8%d8%a7-%d8%a7%d9%81%d8%b2%d8%a7%d9%8a%d8%b4-%d8%b1%d8%a7%d9%86%d8%af%d9%85%d8%a7%d9%86-%d9%88%d9%8a%d9%86%d8%af%d9%88

بخش دوم
بررسی راندمان ویندوز ۲۰۰۰ در آرایش های مختلف
- با تنظیمات درست می توان ویندوز( ۲K ( Win 2000  را به حالت رومیزی با بالاترین راندمان به کار گرفت. مثلا با تنظیمات سرویس های مدیریت حافظه، دسترسی به رجیستری، دیسک I\O و غیره می توان این کار را انجام داد.
راندمان در حالت شبکه
W2K آماده سرویس Gigabit  ۱۰۰۰Mb\Sec  می باشد. یعنی قادر است سطوح خروجی شبکه را با استفاده از کارت های Gigabit به بالاترین حدبرساند. برای مثال کارت هایی که برای استفاده از جنبه های پیشرفته TCP\IP مثل Chcksum Offloading و Large Send در W2K طراحی شده اند. W2K می تواند تا ۲۵% خروجی شبکه را بیشتر از NT Server ارایه دهد و نزدیک به ۴ Gbps داده را ارسال و دریافت نماید. با انجام درست تنظیمات فوق می توان به این ویژگی ها دست یافت.

راندمان در حالت وب سرور
با ارتقای NT سرور به W2K سرور در یک سرویس دهنده وب، بلافاصله راندمان افزایش می یابد. این پیشرفت ها در اجرای ASP و مقیاس پذیری SMP می باشد. به علاوه اجرای برنامه های ASP در حالت خارج از فرایند (Out-Of-process ) اجرای بهتری در W2K دارد. به علاوه، اجرای خام صفحات وب ساکن سرور ، به مقدار زیادی افزایش یافته که این به دلیل نتایج SpecWeb96 می باشد.

راندمان بهتر در حالت File & Print Server
با بهینه سازی بسیاری از ویژگی های اجزای سرور فایل مثل اندازه میزان حافظه مجازی برای نگهداری ذخیره فایل ها ( Cache از ۴۹۶ MB به ۹۶۰ MB . File ) بهینه سازی تغییر مسیر دهنده SMB ( SMB Redirector ) روی W2K و بهبود فایل سیستم NTFS ، ویندوز W2K می تواند امکانات سرویس فایل بهتری را به دست دهد. با برنامه های محک زدن مثل NetBench . راندمان ویندوز ۲K تا ۲۶% بیشتر از NT می باشد. در بعضی اوقات به خصوص وقتی که اشتراک فایل ها روی یک پارتیشن ذخیره می شوند. W2K تا بیش از ۲ بار اجرای سرور فایل بهتری را نسبت به NT Server به دست می دهد. در مقایسه با سرویس چاپ W2K تا ۳ برابر بیشتر کاغذ را در ثانیه نسبت به NT چاپ می کند. همچنین اینکه راندمان چاپ کردن. به همان نسبت به NT چاپ می کند. همچنین اینکه راندمان چاپ کردن. به همان نسبت که تعداد چاپگرها بیشتر می شوند پایین نمی آید. به علاوه W2K می تواند تحویل (Rendering ) را در یک ، سوم زمان نسبت به NT صورت دهد و نیاز به یک،سوم از وقت CPU دارد.

اجرای بهتر در حالت سرور برنامه
- W2K یک بستر بهتر برای اجرای برنامه های تجاری می باشد. مقیاس پذیری SMP بهتر، راندمان شبکه بهینه شده، پشتیبانی از حافظه فیزیکی بیشتر باعث افزایش قدرت W2K در سرویس برنامه شده است . به علاوه پیشرفت های اساسی در آنچه که Com+ نامیده می شود. ( Com & Microsoft Transaction Server ) باعث راندمان بهتر برای اجرای برنامه های مبتنی بر Com شده است. به علاوه قابلیت های پردازش تراکنش Com+ می تواند به عنوان یک مانیتور تراکنش در زمان اجرا برای بهبود برنامه های بانک اطلاعاتی به کار رود.

چگونه می توان ویژگی Medio Sense را برای قطع شدن کابل شبکه (NIC ) غیرفعال نمود؟
۱- دستور regedt 32 را اجرا کنید.
۲- به مسیر زیر وارد شوید:
HKLM\System\C.C.S\Services\Tcpip\[parameters\
3- افزودن یک مدخل جدید از نوع DWORD :
DisableDHCPMediaSense=1
- پس از این کار آدابتور شبکه شما هنوز وضعیت ‏‎“Disconnected ” را نشان می دهد اما فرایند نصب کلاستر می تواند آدابتور را به شکل قابل دسترس برای ارتباط کلاستر شناسایی نماید.
- حال که به سئوال فوق پاسخ دادیم بهتر است به ویژگی Medio Sense نگاهی بیاندازیم.
ویندوز دارای ویژگی ای به نام Media Sense می باشد. شما می توانید از این ویژگی در کامپیوترهای مبتنی بر ویندوز که از Tepip استفاده می کنند استفاده نمایید تا بفهمید که رسانه شما قطع نشده یا در حالت وصل قرار دارد . حالت وصل یا “ Media State “ به شکل ارتباط رسانه فیزیکی یا درج آن در شبکه تعریف می شد برای مثال فرض کنید یک رسانه فیزیکی ۱۰bt یا ۱۰۰bt آداپتورهای شبکه اترنت و هاب ها اساسا یک نود وصل داشته باشند که وضعیت اتصال فعلی را نشان می دهند. این همان حالتی است که در ان ویندوز یک حالت قطع را رد رسانه کشف کند. تمام پروتکل های مفید شده از آن اداپتور را حذف می کند تا این که مجددا حالت وصل را شناسایی نماید. حالت هایی وجود دارند که شما نمی خواهید؟؟؟ شما. این حالت را شناسایی کند. زیرا برای این کار می بایستی دستکاری کوچکی در رجیستری صورت دهند. در ویندوز NT این حالت وجود ندارد و با قطعی شبکه این پیغام ظاهر نمی شود. ولیکن در ویندوز ۲۰۰۰ با هر قطعی شبکه این پیغام ظاهر می شود. نکته جالب در این رابطه این است که برخی از برنامه هایی که قفلشان بر اساس کارت شبکه کار می کند وقتی با این پیغام قطعی شبکه در ویندوز ۲۰۰۰ مواجه می شوند دیگر کار نمی کنند ولیکن در NT اینطور نبوده و به کارشان ادامه می دهند. فرض می کنند که شبکه وصل می باشد و نیز کارت های شبکه می بایستی دارای ویژگی Media Sense باشند. یعنی ممکن است حتی شما کارتی بدون این ویژگی را در ویندوز ۲۰۰۰ نصب نمایید ولیکن با قطعی شبکه پیغامی ظاهر نشود و انگار که شبکه وصل می باشد. ولیکن به طور کلی؟؟؟ تنظیمی وجود دارد که ویندوز ۲۰۰۰ را مانند ویندوز NT نسبت به این حالت قطعی شبکه بی تفاوت می کند و آن مدخل Disable DHCP Media Sense می باشد که قبلا روش تنظیم آن را شرح دادیم و باعث اجرای آن برنامه می شود.
- نکته ۱: ۱۰b2 یا ۱۰Base ) یا کواکیسال ( RJ-58 ) رسانه های مبتنی بر ارتباط نیستند. بنابراین ویندوز سعی در شناسایی حالت وصل (Connect ) در آنها زمانیکه مورد استفاده قرار گیرند نمی کند.
- نکته۲: پروتکل های NetBEUI و IPX ویژگی Media Sense را تشخیص نمی دهند.
HKLM\System\C.C.S.\Services\TCPIP\Parameters\Disab leDH
CPMediaSense(DWORD-Boolean)=0.1
شرح این مدخل: این پارامتر رفتار DHCPMadia Sense را کنترل می کند. اگر شما مقدار آن را یک بزنید مشتریان DHCP و حتی غیر DHCP ( none-DHCP )‌رویدادهای Media Sonse را از رابط NIC نادیده می گیرند. به طور پیش فرض رویدادهای MS مشتری DHCP را فعال می کند تا عملی انجام دهد مثل تلاش برای دستیابی به یک اجاره (Laese ) ( وقتی یک رویداد وصل اتفاق افتد) یا نامعتبر سازی رابط و مسیرها (routs ) ( زمانیکه یک رویداد قطع اتفاق افتد)
نکات : چند اثر نامطلوب ار غیرفعال سازی این ویژگی ظاهر می شوند. اگر دو کارت NIC داشته باشید و این ویژگی M.S. فعال باشد. اگر یک از NLC ها کار نکند از قید در می آید (Unbound ) و مسیرهای متصل به آن حذف می شوند به طوریکه تمام ترافیک از NIC های دیگر رد می شوند همچنین اگر یک کاربر در حال حرکت(Protable Roaming ) داشته باشید ویژگی M.S همان چیزی است که باعث ایجاد قابلیت برقراری ارتباط با هر شبکه ای می شود و همه چیز درست کار می کند بدون Relese.restart و renewing وغیره بعد از غیرفعال سازی M.S ویندوز با هم آیکون قطع شبکه را نشان می دهد و دستور Ipconfig پیغام قطعی کامل را می دهد و لیکن رابط شبکه به TCPIP مقید شده و می تواند با مشاهده جدول مسیرها از آن مطلع شوید و نیز سرویس کلاستر از طریق کابل Crossover قابل دسترس نمی باشد و هنگام نصب کلاستر برنامه نتواند NIC مورد نظر را شناسایی نماید.

آموزش چگونگی نصب IPV6 ( در ویندوز سرور ۲۰۰۳ )
در حالیکه را ه طولانی برای شرکت ها در پیش است تا به سوی آن گام بردارند ولیکن IPV6 به آرامی اما مطمئن راه خود را برای ورود به محصولات باز کرده است. استفاده آن در ویندوز ۲۰۰۰ به طور آزمایشی می باشد. اما در ویندوز سرور ۲۰۰۳ جنبه های کاملی از ان وجود دارد. اما از آنجاییکه IPV6 هنوز در حال یافتن راهی است تا در شبکه ها وارد شود. اما نصب آن گزینه ای پیش فرض نمی باشد. برای نصب IPV 6 . مراحل زیر را دنبال نماید:
۱- ابتدا به Control Panel وارد شده و دوباره روی آیکون Network Connection کلیک نمایید.
۲- بر روی آداپتور شبکه ای که قصد فعال ساختن IPV 6 را دارید کلیک راست نمایید و گزینه Properties را انتخاب نمایید.
۳- بر روی Install کلیک نمایید.
۴- از لیستی از انتخاب های نصب، گزینه Protocol را بپذیرید و بعد روی دکمه Add کلیک نمایید.
۵- مورد Microsoft TCP\IP Version را بپذیرید و بعد روی دکمه OK کلیک نمایید.
IPV 6 یک رابط گرافیکی تمیز ارائه نمی دهد که مثل پیکربندی IPV 6 را از طریق یک پوشه خط فرمان جدید که netsh نام دارد تنظیم و پیکربندی نمایید. شما می توانید netsh را از طریق خط فرمان چه با گزینه (Option )‌ و چه بدون آن صدا بزنید. وقتی از طریق گزینه ها فراخوانی نمودید، Netsh عملیات خواسته شده شما را انجام می دهد. احضار netsh بدون هیچ پارامتری شما را وارد پوشه ای می کند که از ان می توانید یک لیست کامل از فرامین netsh را با تایپ علامت؟ به دست آورید.

چرا بعد از نصب کارت شبکه در ویندوز ۹۸ سیستم به کندی بالا می آید؟
بعد از نصب NIC ویندوز در حدود ۱۰ تا ۲۰ ثانیه معطل می کند تا بالا بیاید و این بدین خاطر است که ویندوز سعی می کند تا از کارت شبکه شما آدرس IP های آن را بخواهد و چون کارت شما آدرس ندارد و فقط بر روی سیستم شما نصب گردیده . نمی تواند این آدرس را در اختیار ویندوز قرار دهد. برای این کار به اپلت Control panel وارد شده و سپس تعیین وارد قسمت Network شوید در قسمت مربوط به پروتکل TCPIIP . یک آدرس الکی مثل ۱۹۲.۱۶۸.۱۲ وارد نمایید . از این پس وقتی سیستم را بالا می آورید به سرعت لود می شود.

نقش DAM ( Direct Memory Access ) در ویندوز چیست؟
وقتی قرار باشد اطلاعاتی از طریق هارد دیسک به حافظه RAM منتقل گردد در این فعل و انفعال CPU نیز دخالت می کند و باعث کندی انتقال دیتا می شود ولیکن در سیستم خطوطی به نام DMA وجود دارند که باعث انتقال سریع اطلاعات بدون دخالت مستقیم CPU می شوند از سیستم های ویندوز ۹۵ (Win98 OSR2 ) به بعد ویندوز دارای این امکان گردیده تا بتوان این ویژگی را در آن فعال نمود. این کار باعث سریعتر شدن نقل و انقال دیتایی می گردد اما قدری از حافظه و سرعت پردازش را می بلعد که در اکثر سیستم های امروزی مقدار قابل توجه ایی نمی باشند. برای فعال ساختن این ویژگی به Device Manager وارد شده و کنترولر هارد یا CDROM را پذیرفته و گزینه Properties را بپذیرید و سپس جعبه DMA را علامت دار نمایید. به همین سادگی .

چگونه می توان سرعت شماره گیری مودم (Dial-Up ) را افزایش داد؟
به طور پیش فرض مقدار زمان Dial Tone در ویندوز ۱۰۰ میلی ثانیه است که می توان مقدار کمتری مثلا ۵۰ میلی ثانیه را برای آن قائل شد. برای این کار به مسیر زیر وارد شوید:
Modem(Properties)- Connection- Advance-Extra Settings=S11=50
گاهی اوقات DUN شماره گیری کرده و وصل می شود و لیکن به زحمت پیغام «Connecting to Network »‌را نمایش می دهد. یعنی هنوز هم این پیغام در حال نمایش است و می گوید در حال وصل شدن هستم در حالیکه شماره گیری تمام شده. در این مسئله مقصر خود DUN می باشد زیرا پروتکل های اضافه ایی را در حال بایند نمودن می باشد. جهت حل این مشکل بر روی آیکون ISP ی مورد نظرتان که بر اساس کارت اینترنت درست کرده اید کلیک راست نموده و گزینه properties رابپذیرید. سپس موارد Server Types و بعد Logon to Network را انتخاب نمایید. ابتدا این گزینه را غیرفعال نمایید و بعد پروتکل های اضافی چون NetBEUI و IPX\SPX Compatible را بدون علامت نمایید. این کار به سیستم می گوید که فقط از پروتکل معروف TCP\IP استفاده نمایید و نه پروتکل های دیگر.

ترمینال سرویس چیست و چگونه استفاده می شود؟
- ترمینال سرویس برنامه ای است که بر روی ویندوز ۲۰۰۰ تا نسخه هایی از NT نصب می شود و امکان مدیریت از راه دور و در اختیار گیری صفحه یا میز کار سرور از راه دور را برای هر مشتری که از ترمینال سرویس استفاده می کند فراهم می سازد. TS برای کار از پروتکل RDP یا Remote Desktop protocol استفاده می نمایید که ارتباط میان سرور و مشتری را برقرار می سازد. هر کاربر می تواند در یک لحظه چندین جلسه کاری داشته باشد که مستقل از هم به اجرای برنامه می پردازند. TS از برنامه های ۱۶و ۳۲ بیتی به برنامه های راس برنامه های مبتنی بر متن و ۴PC های دستی پشتیبانی می نماید. این برنامه در دو حالت Application و Administrator نصب و اجرا می شود. در حالت اول اگر مجوز نداشته باشید ناچار باید هر سه ماه یکبار برنامه را مجددا نصب نمایید . کاربر می تواند بدون Logoff از یک جلسه کاری خارج شود. بهتر است TS را بر روی یک سرور عضو به جای کنترل حوزه نصب نمایید. زیرا منابع سرور را به سرعت کاهش می دهد. برای رسیدن به راندمان بالا بهتر است از کارتهای NIC ، با راندمان بالا و یا چندین NIC استفاده نمایید و نیز از هارد دیسکهای قوی و فایل سیستم NTFS جهت امنیت و کارایی بالا استفاده نمایید. کامپیوترهای کلدینت نیازی به قدرت پردازش بالا ندارند. یعنی از کلونیت ها مثل داس یا WFW از نسخه ۱۶ بیتی کلدینت استفاده می کنند. برای این مشتریها می بایستی پروتکل TCP\IP نصب شود و برای PCهای دستی از ویژگی HPC3.0 استفاده نمایید. کاربران معمولی یا سبک (ligth ). کاربران ساخت یافته مبتنی بر وظیفه ( Task-based )‌ و کاربران پیشرفته. کاربران وظیفه گرا فقط یک برنامه مثل اکسل را در یک لحظه اجرا می کنند. کاربران ساخت یافته یک یا دو برنامه با کمترین پردازش را اجرا می کنند مثل پردازش کلمه و مرورگر وب ولیکن کاربران پیشرفته بیش از یک برنامه را اجرا می نمایند. TS به ۱۰MB فضای RAM اضافی برای کاربران سبک (Light )‌ و حدود ۲۱MB برای کاربران پیشرفته نیاز دارد.
برنامه های ۱۶ بیتی راندمان کار را پایین می آورند و اجرای آن ها می تواند درصد کاربرانی را که پردازنده پشتیبانی می کند تا ۴۰% کاهش دهد و میزان حافظه را تا ۵۰% برای هر کاربر افزایش دهد.


برچسب ها:
ارسال شده در ترفند و آموزش ويندوز | بدون نظر »

نظر بدهید

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.